Uczucie oporu podczas stosunku

Dzień dobry. Mam pytanie skierowane do lekarza ginekologa. Podczas stosunku czuję opór, lekki ból sama nie wiem jak mam to dokładnie określić, opór ten czuję dopiero gdzieś przy 15cm (dalej nie chcę wejść) bo właśnie odczuwam to co powyżej napisałam... czy coś jest nie tak? Czy jest to normalne? Jest to dla mnie strasznie krępujące, wiec wole na razie zapytać poprzez tą stronkę. W konieczności jak będzie coś nie tak to zapewne pójdę osobiście do ginekologa. Czekam na wiadomość. Dziękuję

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Nie jestem ginekologiem, ale pracuję jako seksuolog i spotkałam się w swojej praktyce z przypadkami dyspareunii związanej z nieprawidłowościami w budowie anatomicznej. Niektóre z nich, np. przegroda podłużna bywają niewystarczająco zdiagnozowane. Zdarza się bowiem, że lekarz umieści wziernik w jednej części, co bardzo utrudnia diagnumieści, a jest to na tyle rzadkie schorzenie, że bez dodatkowego wywiadu można je przeoczyć. Jeśli więc problem po standardowych badaniach nie zniknie, pozostanie leczenie psychoterapeutyczne poprzedzone dokładną diagnostyką np u ginekologa, który jednocześnie specjalizuje się w seksuologii.