Zapytaj lekarza

7 1 6 , 7 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uczulenie, alergia?

Po jakimkolwiek spożyciu czekolady mam ostatnio ogromną migrenę, momentami wymiotuję. Czy to mogą być objawy jakiejś alergii /uczulenia na czekoladę? Pytam, gdyż słyszałam wyłącznie o licznych uczuleniach naskórnych pośród znajomych prawdopodobnie wynikających ze spożycia czekolady. Nie jem jej już wcale, bo migreny po jej spożyciu są tak potężne, że nie mogę normalnie funkcjonować. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Witam,

Opisywane przez Panią objawy są najprawdopodobniej spowodowane niedoborem enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie pewnych związków zawartych w niektórych pokarmach, m.in. czekoladzie. Związki te to należące do grupy amin tyramina i fenylamina, powstające z kolei z rozkładu aminokwasów zawartych w pokarmach. Niedobór enzymów powoduje nagromadzenie się wymienionych amin, co prowadzi do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych głowy powodując bóle migrenowe.
Spośród innych pokarmów często wywołujących podobne objawy wymienia się ser żółty oraz czerwone wino, nieco rzadziej wołowinę, ekstrakt drożdżowy, awokado,ananasy, banany, bób.
Nie jest to więc alergia, a objawy wywołane niedoborem enzymów, które u osób bez tego deficytu neutralizują wspomniane związki.
Jedyną jak na razie metodą radzenia sobie z dokuczliwymi objawami jest unikanie spożywania pokarmów, które je wywołują.
Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy