Uczulenie astmatyczno-alergiczne na psy rasy Border Collie

Moja dziewczyna ma uczulenie astmatyczno-alergiczne na psy rasy Border Collie. Nie mieszka ze mną, ale ma problemy z oddechem przy każdym naszym spotkaniu, a najgorsze problemy są gdy posiedzimy razem w zamkniętym pomieszczeniu, niekoniecznie w moim mieszkaniu. Pies został już oddany w dobre ręce jakiś tydzień temu i mieszkanie całkowicie wyczyszczone i wymyte, dywany wymienione na panele. Mieszkanie jest wietrzone dziennie, a wszystkie ubrania zostały dwukrotnie wyprane, lecz nadal przy dłuższym siedzeniu w ciepłym pomieszczeniu, nawet u niej w mieszkaniu moja dziewczyna zaczyna mieć lekki problem z oddechem, nie jest tak źle jak było kiedy miałem psa na co dzień, ale nadal mamy obawy, że może być ostry atak astmy. Czy alergeny mojego psa nawet po oddaniu go i wyczyszczeniu mieszkania będą się utrzymywać w mieszkaniu? Jeśli tak czy długo? Czy można jakoś temu zaradzić? Co robić?

Witam! Na podstawie opisu można przypuszczać, że pomimo starań nie udało się całkowicie usunąć alergenów z Pańskiego mieszkania. W tej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na tapicerowane meble oraz inne tkaniny w mieszkaniu czy w samochodzie (jeśli pies miał z nimi kontakt). Niewielkie ilości alergenów mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Nie jest również wykluczone (chyba, że wykonywane były swoiste testy) uczulenie również na inne alergeny. W tej chwili pozostaje wykluczenie nadwrażliwości na inne czynniki oraz stosowanie przez Pańską dziewczynę leków antyhistaminowych i ewentualnie krótko działających leków rozszerzających oskrzela w sytuacji gdy dochodzi do rozwoju odpowiednich dolegliwości sporadycznie. Pozdrawiam serdecznie!