Ugryzienie przez kleszcza a borelioza

Szanowny Panie Doktorze, syna (16lat) ugryzł dzisiaj kleszcz. Został wyjęty, niestety w kawałkach, zdezynfekowany. Dostał do smarowania doksycylinę i mamy go obserwować. Chcę również dać kawałek kleszcza do Diagnostyki, aby spróbować zobaczyć czy był zarażony boreliozą.Czy jeszcze coś możemy zrobić. Czy Pana zdaniem nie powinien dostać antybiotyku doustnego? Czy są jakieś dane dotyczące ile procent kleszczy zarażonych jest w Gdańsku?? Z poważaniem

Dzień dobry,

Niestety nie znam danych dotyczących odsetka zarażonych kleszczy w Gdańsku, ale przypuszczam, że mogą wahać się w zakresie 25-35%. Po ugryzieniu zaleca się obserwację, a jesli pojawią się podejrzane symptom, np. rumień, to zaleca się antybiotykoterapię. Czasami jednak lepiej jest dmuchać na zimne i wybrać któryś z grupy antybiotyków stosowanych w leczeniu boreliozy i przeleczyć syna przez 10-14 dni.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz