Co może oznaczać zaczerwienienie na uchu po ugryzieniu przez kleszcza?

Dzień dobry, Syn, lat 6 ,został ugryziony przez kleszcza w małżowinę uszną , pod koniec września. Kleszcz został wyjęty. Po około trzech tygodniach wystąpił zaczerwienienie. Tzn. nie był to typowy rumień z okręgami tylko czewona i rozpulchniona małżowina . Syn miał stan podgorączkowy i źle się czuł. Po kilkudniach ucho zbladło. Lekarz pediatra po obejrzeniu ucha nie zalecił leków tylko obserwację. Pod koniec listopada ucho ponownie mocno zaczerwieniło się. Syn nie ma gorączki , ale ucho jest tkliwe. Był badany na boleriozę w szpitali i IgG oraz IgM są ujemne. Lekarz nie miał pomysłu co to może być. Antybiotyk nie został zalecony. Dziś ucho nadal jest czerwone , a obręb jakby "rumienia" przesunąl się aż na policzek. Kontur obrzęku nie jest jednolity i nieprzerwany. Co to może być?

Po pierwsze należało przebadać samego kleszcza po jego usunięciu w kierunku jego zakażalności. Po drugie każde ukąszenie przez kleszcza w okolice głowy winno być traktowane poważnie i nie czekając na wyniki badań serologicznych należało przeleczyć dziecko długotrwale antybiotykiem. po trzecie badanie w kierunku Boreliozy ma sens po 30 dniach od ukąszenia. Po czwarte poważne badanie serologiczne w kierunku Boreliozy to IGa, IGg, Igm na czterech kartach A4. Idźcie do Kliniki Chorób Zakaźnych. nie jest dobrze!