Wyjęcie kleszcza a karmienie piersią

Witam, W sobotę rano zauważyłam na swoim ciele kleszcza, bez problemu udało mi się go usunąć w całości, prawdopodobnie jeszcze się nie wbił, poza tym był bardzo mały. Obecnie karmię jeszcze 8-miesięcznego synka, co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Dodam, że miejsce po kleszcze tu maleńka lekko różowa plamka, prawie niewidoczna, po wyjęciu kleszcza zdezynfekowałam to miejsce spirytusem salicylowym. Czy powinnam udać się do lekarza po antybiotyk?

Proszę na wszelki wpadek udać się do lekarza. Jeśli rumień zacznie się poszerzać, to właściwe będzie zastosowanie antybiotykoterapii i rozważenie odstawienia synka od piersi. W USA stosowano kiedyś po ugryzieniu przez kleszcza jednorazowo 200 mg doxycykliny, w Polsce takiego postępowania się nie praktykuje. Proszę jednak pokazać się lekarzowi, niech oceni miejsce na skórze w okolic którego znajdował się kleszcz i podejmie dalsze decyzje. Jeśli jest rumień, to kleszcz jednak jak to Pani określiła zdążył "wbić się", co nie znaczy, ze zdążył Panią zakazić, ale czasami lepiej jest "dmuchac na zimne"..

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz