Utknięcie fragmentu kleszcza w skórze

Witam mam pytanie mianowicie niewielki kawałek kleszcza po wyciagnieciu utknął w skórze i bardzo się boję co robic?

Proszę udać się do lekarza, aby wyciągną to co pozostało w skórze. Koniecznie proszę obserwować miejsce w którym był kleszcz. W przypadku wystąpienia rumienia będą konieczne dodatkowe badania. W USA po ugryzieniu przez kleszcza podawało się jednorazową dawkę doxycykliny, w Polsce, takiego postępowanie się raczej nie praktykuje.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz