Takie zmiany mogą powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa i ucisk nerwów, objawiający się bólem, zaburzeniami czucia lub ruchu. Jeżeli nie ma Pani objawów klinicznych to warto pomyśleć nad wizytą u fizjoterapeuty, który pokaże Pani zestaw ćwiczeń odciążających kręgosłup dzięki czemu opóźni Pani czas pojawienia się dolegliwości.
Dyskopatia w tej okolicy może oznaczać , że dysk z krążka międzykręgowego uległ przemieszczaniu i przesunął się w taki niefortunny sposób, że uciska na nerw. Może to dawać objawy tzw. rwy kulszowej. Objawami tej dolegliwości jest przede wszystkim nagły ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda lub do łydki albo stopy. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia powyższych okolic ciała. Czasem bóle są tak silne, że chory zmuszony jest do przyjęcia pozycji leżącej. Mogą występować parestezje i drętwienia oraz zaburzenia czucia w różnych miejscach kończyn dolnych. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa może wystąpić zesztywnienie. W dodatku w niektórych przypadkach ma miejsce niedowład mięśni prostujących stopę i paluch, co powoduje zaburzenia chodu, bo pacjent nie jest w stanie podnieść stopy wystarczająco wysoko.
Przede wszystkim wskazana jest konsultacja neurologiczna. Lekarz neurolog musi ocenić jak duże są ubytki neurologiczne oraz jak silnie nerw uciskany jest przez elementy szkieletu. Może on zechcieć raz jeszcze zobaczyć obrazy MRT. Leczenie polega w pierwszym rzędzie na stosowaniu leków przeciwbólowych np. z grupy NLPZ oraz na fizjoterapii. Jeśli w ciągu 6 tygodni dolegliwości bólowe nie poprawią się lub wręcz dojdzie do ich pogorszenia lub pojawią się nowe ubytki neurologiczne, w takim wypadku celowa będzie konsultacja neurochirurgiczna. Neurochirurg oceni wtedy możliwości leczenia operacyjnego i wytłumaczy ewentualnie na czym taki zabieg będzie polegał. Rwa kulszowa u większości pacjentów ulega samoistnemu wyleczeniu, a u Pani objawy nie są zbyt dokuczliwe więc należy być dobrej myśli.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wynik TK kręgosłupa lędźwiowego – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego i przewlekły zespół bólowy – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Podrażnienie nerwu kulszowego po znieczuleniu. Co to oznacza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie są objawy stenozy lędźwiowej? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Pogłębiona lordoza lędźwiowa w badaniu kręgosłupa – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Leki na rwę kulszową – odpowiada Dr n. med. Czesław Drozd
- Opis prześwietlenia kręgosłupa lędźwiowego – odpowiada Lek. Mateusz Siwek
- Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego a ból jąder – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Co to jest zniesiona lordoza lędźwiowa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie. Czym jest objaw Lasegue'a?
Rwa kulszowa jest jednym z najczęściej spotykanych
Rwa kulszowa w ciąży - przyczyny, objawy i leczenie
Rwa kulszowa w ciąży jest zmorą wielu przyszłych m
Leczenie rwy kulszowej - jak zwalczyć ból, metody, fizykoterapia
Czujesz ostry, kłujący ból w kręgosłupie, który pr