Podrażnienie nerwu kulszowego po znieczuleniu. Co to oznacza?

Witam, trzy tygodnie temu miałam robioną artroskopie kolana i miałam znieczulenie w kręgosłup. Od tego czasu mam silne ból w plecach które promieniują w nogę lewa, boli mnie też biodro. Udałam się do mojego chirurga ten kazał mi iść pilnie konsultację do neurologa na rozpoznaniu mam napisane podrażnienie nerwu kulszowego lewego. Mam pytanie czy to coś poważnego.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Do podrażnienia nerwu kulszowego doprowadzić mogą: stres, zimno, przeciążenia, nerwica, środki chemiczne. Typowa rwa kulszowa objawia się bólami zaczynającymi się zwykle w pośladku i promieniującymi wzdłuż tyłu uda, boku goleni, aż do całej stopy. Bolom towarzyszą także drętwienia całej nogi, uczucie mrowienia, osłabienie siły mięśniowej.

Bóle niejednokrotnie są ciągłe, niezależne od poruszania się. Na obecność ucisku na korzeń nerwowy w kanale wskazuje dodatni wynik badania objawów korzeniowych (objaw Lasequa). Zwykle w badaniu stwierdza się także bolesność wzdłuż przebiegu całego nerwu kulszowego. Czasami stwierdzane są zaburzenia czuciowe w obrębie stopy lub nawet goleni albo osłabienie siły prostownika palucha oraz prostowników stopy i palców.

W 95% przypadków rwę kulszową leczy się zachowawczo. Typowe leczenie polega na leżeniu w okresie ostrym, założeniu ew. gorsetu na odcinek lędźwiowy, stosowaniu leków p-bólowych i p-zapalnych oraz stosowaniu zabiegów fizykalnych czy ćwiczeń kręgosłupa lędźwiowego.