Umiarkowana szerokopodstawna protruzja tarczy mk zredukcją przedniej płynowej przestrzeni

dzien dobry mam pytanie mam wynik MRkręgosłupa L-s l4/l5 umiarkowana szerokopodstawna portuzja tarczy mk zredukcją przedniej płynowej przestrzeni buforowej niewielkim ograniczeniem otworów międzykręgowych l5/s1 też jak wyżej częściowo z przewagą strony lewej z niewielkim ograniczeniem lewego otworu mi ędzykręgowego moje pytanie jak to leczyć bo leki przeciw bólowe nie dzałają
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Podany wynik wskazuje na chorobę zwyrodnieniową. Koniecznie proszę zatem skonsultować się ze specjalistą neurologiem, który zinterpretuje powyższy wynik w oparciu o dane kliniczne oraz wdroży właściwe leczenie. Najpewniej będzie to jednak rehabilitacja.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Widoczna szerokopodstawna dokanałowa protruzja tarczy międzykręgowej

dalsza część RM na poz.c5/c6 widoczna szerokopodstawna dokanałowa protruzja tarczy m-kręgowej i osteofity na tylnych krawędziach przyległych trzonów kręgów po stronie prawej ze zmniejszeniem wymiaru AP kanału kręgowego do ok.8 mm,uciskiem na brzuszną pow. worka oponowego i zmniejszeniem światła prawego otworu m-kręgowego
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga. Zmiany opisywane w badaniu mogą powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe. O ile już nie występują, z czasem może Pan/Pani odczuwać parestezje, mrowienia w kończynach. Prawdopodobnie konieczna będzie operacja.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Widoczne szerokopodstawne centralno-dwuboczne protruzje tarcz międzykręgowych

Proszę o interpretację MR kręgosłupa. Na odcinku l2-l3 i l3-l4 widoczne szerokopodstawne centralno-dwuboczne protruzje tarcz miedzykregowych powodujących modelacje worka oponowego. Na tym poziomie widoczny ucisk obwodowej części lewego korzenia rdzeniowego. Na poziomach l4-l5 i l5-s1 widoczne wypukliny tarcz miedzykregowych typu "bulging". Wypalenie blaszek granicznych trzonek kr. L-S.zmiany zwyrodnieniowo-przerostowe w stawach miedzykregowych z niewielką ilością płynu.przerost więzadeł żółtych.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. Leczenie może obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .

W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty