Urodzenie martwego dziecka a inne sposoby porodu

Córka w 23 tygodniu ciąży trafiła do szpitala.Miała rozwarcie 1,5 cm. Dostała luteinę i no spe , na drugi dzień o 21.45 urodziła martwą córeczkę w pęcherzu płodowym. Chcę się dowiedzieć czy można było w jakiś sposób powstrzymać rozwarcie i opóźnić poród. Czy gdyby podano jej sterydy uratowałoby to dziecko. Córka urodziła się bardzo malutka, miała 540 g i 31 cm długości. Czekam na odpowiedź.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie znając danych klinicznych odpowiedź na Pani pytania jest niemożliwa. Sytuacja w jakiej znalazła się Pani córka jest skomplikowana klinicznie i niezbędne są szczegółowe informacje dotyczące stanu zdrowia oraz przebiegu ciąży u Pani córki aby móc zająć stanowisko w tej sprawie. Podanie sterydów u wcześniaka w 23 tygodniu nie wpłynęłoby na poprawę sytuacji. Jak Pani zaznaczyła - dziecko urodziło się martwe. Oznacza to że doszło do wewnątrzmacicznego zgonu.