Ustabilizowanie nadciśnienia

witam mam pytanie. W ostatnich dniach dowiedziałam się , że mam bardzo wysokie ciśnienie mając 34 lata i nie wiem co mam zrobić ,żeby mogła je ustabilizować. Biorę tabletki ale martwie się trochę proszę pomószcie... pozdrawiam Monika

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wskazane jest niespożywanie kawy oraz mocnej czarnej herbaty, unikanie stresu. Zalecana jest natomiast regularna umiarkowana aktywność fizyczna, redukcja masy ciała jeśli występuje nadwaga, zmiana diety - unikanie tłuszczów nasyconych, bogata w zielone warzywa, bez nadmiaru węglowodanów, zwłaszcza prostych. Do tego regularna kontrola ciśnienia tętniczego (sugeruję zakup ciśnieniomierza do domu, najlepiej z mankietem naramiennym, gdyż jego pomiary są bardziej wiarygodne niż w przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych) oraz farmakoterapia.