Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Dzień dobry, mam problem z mierzeniem ciśnienia. Zazwyczaj jest tak, że przy pierwszym mierzeniu, jednocześnie jest z jakiegoś powodu bardziej stresując, ciśnienie jest wyższe. Zazwyczaj drugie jest prawidłowe, albo bliskie prawidłowego. Np. dzisiaj, pierwsze 147/89 drugie (po 5 min.) mierzenie 147/89, trzecie (po kolejnych 5 min.) mierzenie 120/80, lub 154/97, a po 2-3 mierzeniu jest 135/83. Jak mierzyć ciśnienie aby uzyskać prawdziwy wynik. I czy to podwyższone ciśnienie może być niepokojące?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego może pomóc w zdiagnozowaniu nadciśnienia, jednak nie stanowi przesłanki do rozpoczęcia leczenia. Dr Piotr Gryglas tłumaczy, dlaczego w oparciu o sam dziennik pomiarów pacjenta, nie powinno się podejmować decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Renata GrzechociĹska
79 poziom zaufania

Pierwsze pomiary są niepokojące, ponieważ wskazują na nadciśnienie. Widzę jednak, że u Pana mierzenie ciśnienia jest czynnością stresujacą, co może wpływać na zafałszowane wyniki. Proponuję mierzyć ciśnienie, ciśnieniomierzem naramiennym, nie nadgarstkowym. Po 5 minutach od jakiegokolwiek wysiłku. Nie stresować się. Jeśli nadal będą problemy z pomiarem proszę udać się do lekarza rodzinnego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy