Usuwanie zęba a bolesność

Witam. Najprawdopodobniej czeka mnie ekstrakcja zęba ( górna6- ząb powtórnie leczony kanałowo - na rtg wszystko jest w porządku, 4 kanały wypełnione, jednak ja ciągle odczuwam ból tego zęba :( Panicznie się boję tego zabiegu, tym bardziej że ząb leży w zatoce. Proszę mi powiedzieć czy po wyrwaniu zęba będę odczuwała jakieś poważniejsze dolegliwości bólowe w następnych dniach, czy będę w stanie np. pracować? Po jakim czasie od wyrwania można wstawiać w to miejsce np. most adhezyjny? Dziękuję.

Aleksander Ropielewski

Po ekstrakcji dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się do 2 tygodni, jednak zwykle ustępują po kilku dniach. Most można wstawiać po pełnym wygojeniu loży ekstrakcyjnej to jest około miesiącu czasu. Generalnie jest to zabieg bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu i nie ma powodu do obaw.

Lek. Tomasz Budlewski

Być może kanały są nie do końca wypełnione i można ząb jeszcze uratować. Proszę koniecznie udać się do lekarza stomatologa. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie. Jeżeli wyrwanie będzie konieczne to dużo zależy zarówno od lekarza wyrywanie jak i od organizmu człowieka. Natomiast późniejsze działanie może nastąpić po wygojeniu dziąsła.