Usuwanie znamion skórnych

Witam czy każde podejrzane znamię się wycina? jak znamię jest ciemno brązowe ma nieregularny kształt i czerwona otoczke to co to może być innego jak nie rak?

Nie każde znamię od razu musi przechodzić transformację nowotworową. Największą uwagę należy poświęcić tzw. znamionom atypowym. Podstawowe cechy znamion atypowych to asymetria, zróżnicowane zabarwienie, wielkość powyżej 3-5 mm, niewyraźne i nieregularne granice oraz zróżnicowana powierzchnia. Jedne zmiany mają charakter plam, inne mogą mieć kształt guzka lub tworzyć guzki, czasem nawet z szypułką, lub guzki w obrębie plamy.

Postępowanie terapeutyczne w przypadku znamion atypowych zależy od ilości znamion oraz wywiadu, w tym rodzinnego w kierunku występowania czerniaka złośliwego lub zespołu znamion atypowych. Jeżeli cechy atypowe są miernie nasilone, ogniska należy uważnie obserwować. Każde znamie, które wydaje nam się podejrzane należy zbadać dermatoskopowo u dermatologa.