Uszkodzenia wątroby a wskazania do stosowania diety wątrobowej

Witam,w maju br stwierdzono u mnie uszkodzenie wątroby ,wyn.ALT 600,po 5 dniach pobytu w szpitalu spadlo do Alt112,dostałam tylko Heparegen,zalecono diete i Heparegen,w czerwcu Alt 31,GGTP 53,,lipiecALT 18,lekarz kazał odstawic Heparegen,mam pytanie czy wątrobę mam już zdrową i nie muszę tak bardzo uważac z jedzeniem,lekarze nie potrafią powiedzieć co było przyczyną mam 57 lat nie piję alkoholu paliłam ale 3 mce nie palę.Pozdrawiam

Gdyby nie miała Pani problemów z wątrobą w przeszłości przy aktualnym poziomie enzymów nie byłoby konieczności stosowania żadnego specjalnego modelu żywieniowego. Jednak biorąc pod uwagę Pani historię, szczególnie wobec braku diagnozy co do przyczyn uszkodzenia wątroby, zalecałabym stosowanie nadal diety wątrobowej (może sobie Pani czasem pozwolić na niewielkie odstępstwo w wyjątkowych sytuacjach i w ramach specjalnych okoliczności pozwoloić sobie na kawałek ciasta z masą czy tradycyjne świąteczne potrawy). Warunkiem stosowania odstępstw od diety raz na jakiś czas jest jednak w miarę rygorystyczne stosowanie diety na codzień. Oczywiście odstępstwa nie dotyczą alkoholu w jakiejkolwiek postaci.