Jak długo po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego należy stosować dietę?

Witam 3 tygodnie temu miałam usuwany woreczek żółciowy. Przez to też 2 miesiące wcześniej dostałam ostrego zapalenia trzustki. Pytanie jak długo po zabiegu trzymać dietę trzustkowa? I vzy po tym okresie trzeba zrobić jakieś badania? Żeby wprowadzić dietę lekkostrawna watrobową.

Dzień dobry,
To, kiedy rozszerzyć dietę zależy od indywidualnej tolerancji. Niemniej jednak, radziłabym stosować się do zaleceń diety przez kilka tygodniu po wyjściu ze szpitala. Czy miała Pani już wizytę kontrolną w Poradni, po wyjściu ze szpitala? Wtedy można zapytać o rozszerzenie diety. Jeśli nie miała Pani wizyty to dietę należy rozszerzać bardzo ostrożnie, obserwując reakcję organizmu. Dieta lekkostrawna wątrobowa i dieta trzustkowa to bardzo podobne do siebie diety - różnią się one przede wszystkim ilością tłuszczu - w diecie trzustkowej jest on szczególnie ograniczony. Dlatego po kilku tygodniach można spróbować rozszerzyć dietę. Proszę jednak pamiętać, że w jadłospisie trzeba na stałe wyeliminować tłuste i smażone potrawy

Pozdrawiam
Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk Gryfice