Czy po usunięciu woreczka żółciowego organizm w pełni będzie dobrze funkcjonował?

Witam! Czy po usunięciu woreczka żółciowego organizm w pełni będzie dobrze funkcjonował? Boje się o wątrobe,trzustke;/ Wiadomo ,że jakiś czas po operacji będę stosowac dietę wątrobową ale z czasem chce dodawać po mału to co jadłam przed operacją tzn . smażone mięso,jakieś ciasto... Czy organizm będzie trawił i splał tłuszcze normalnie bez tego narządu? Pozdrawiam Agnieszka
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Po usunięciu pęcherzyka żółciowego jego funkcje przejmuje przewód żółciowy. Organizm potrzebuje jednak trochę czasu, aby przystosować się do tej zmiany.Przez pierwsze miesiące wskazana jest więc dieta lekkostrawna, uboga w tłuszcz.i eliminująca produkty ostre, kwaśne, mocne wywary, mocną kawę i herbatę, tytoń,alkohol.
Wskazana jest też rezygnacja z mięsa za wyjątkiem drobiu, cielęciny i ryb oraz pełnotłustego nabiału .
Po kilku tygodniach diety można stopniowo wprowadzać nowe produkty, obserwując jednocześnie reakcję organizmu na nie (co szczególnie dotyczy tłustych produktów).
Generalnie zasady zdrowego odżywiania odradzają spożywanie potraw tłustych i smażonych, pojawiając się jednak sporadycznie w Pani menu nie będą przyczyną komplikacji zdrowotnych.

Witam, woreczek żółciowy wydziela żółć, która emulguje tłuszcze tzn. rozbija je na mnijesze krople. Ten wstępny etap ułatwia trawienie tłuszczów w jelicie cienkim. Nie ma standardowej diety wątrobowej. Każdy pacjent powinien dostać indywidualne zalecenia żywieniowe dobranego do jego stanu zdrowia i innych parametrów. Powinna Pani na stałe wykreślić z diety produkty tłuste, smażone, wysoko przetrożone, ciężkostrawne, bogate w cholesterol. Aktualnie powinna Pani stosować dietę łatwostrawną, po czym powoli wprowadzać produkty zawierające większe ilości błonnika (owoce, kasze, produkty pełnoziarniste, makarony, surowe warzywa) i obserwować reakcje organizmu. Najczęstszą przyczyną schorzeń woreczka żółciowego i wątroby jest dieta zawierające zbyt dużo tłuszczu i cholesterolu, dlatego nie polecam powrotu do dawnych przyzwyczajeń.