Kiedy osoba po operacji wycięcia pęcherzyka kamieni na woreczku żółciowym będzie mogła normalnie funkcjonować?

Witam. 16.11. mialam wycięty woreczek żółciowy z kamieniami. Niestety zabieg rozpoczęto laparoskopem ale ze wzgledu na stan woreczka skończyło się na tradycyjnej operacji. W zwiazku z tym mam pytania. Kiedy mogę zacząć normalnie funkcjonować tzn. schylać się, sprzątać, robić (nosić) zakupy. Oczywiście zachowuję dietę i na razie jeszcze nie wprowadzam w niej żadnych zmian. Dziękuję za odpowiedzi.

Dzień dobry,
rekonwalescencja jest procesem bardzo indywidualnym, natomiast jako dietetyk chciałabym dodać, że dietę rozszerzamy powoli. Trzeba pamiętać, że wątroba po resekcji pęcherzyka jest mocno obciążona oraz trzustka. Dietę nisko tłuszczową powinno się stosować do końca życia.Dieta przez pierwsze pięć dni po zabiegu jest zróżnicowana pod względem konsystencji posiłków. W kolejnych dniach należy stosować się do poniższych zaleceń. Dieta ma na celu dostarczenie niezbędnej ilości energii, składników mineralnych oraz witamin. Powinna być możliwie jak najlepiej zbilansowana pod względem składników odżywczych, by nie dopuścić do niedożywienia. Posiłki powinny być małej objętości w ilości ok. 5–6 dziennie, spożywane często, co mniej więcej 2–3 godziny. Zaleca się spożywanie posiłków ciepłych, natomiast ograniczenie/wykluczenie posiłków zimnych. Techniki wykorzystywane do obróbki technologicznej to gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, pieczenie bez dodatku tłuszczu, duszenie w sosach własnych. Zdecydowanie należy wykluczyć smażenie na tłuszczu i grillowanie. Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe białko oraz węglowodany, natomiast ograniczać spożywanie tłuszczu zawartego w produktach (tłuste mięsa, sery podpuszczkowe, topione, tłusty nabiał) oraz dodawanego w postaci olejów, śmietany, masła, smalcu itp. Wykluczenie produktów bogatych w błonnik pokarmowy: surowych warzyw, produktów pełnoziarnistych. Wykluczenie produktów kwaśnych – kwaszone warzywa. Wykluczenie używek w postaci mocnej kawy, herbaty czarnej, alkoholu, papierosów. Zaleca się spożywanie chudych mięs, chudych ryb oraz chudego nabiału (do 2% zawartości tłuszczu) o naturalnym smaku. Nie zaleca się ostrych przypraw oraz mocnego doprawiania potraw, również dosalania czy dosładzania potraw.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr Patrycja Kłósek
Centrum Leczenia Otyłości Paleta Diet
www.paletadiet.pl