Czy mogę już rozszerzyć dietę po usunięciu woreczka żółciowego?

Dzień dobry, jestem juz ponad miesiąc od usunięcia pęcherzyka żółciowego. Narazie czuje się dobrze i nie miałam poważnych problemów z jedzeniem. Przestrzegam dalej diety choć już rozszerzam pomału na bardziej pożywne produkty. Ponieważ jestem bardzo szczupła, moja waga stała przed operacja była ok 50kg przy wzroście 170. Po operacji schudłam do 44 kg i teraz pomału wzrasta do 45, 46kg i chciałabym bardzo przytyć. Czy mogę sobie pozwolić na już bardziej rozbudowaną dietę i czy mogę do niej włączyć oczywiście oprócz codziennej dawki warzyw i owoców i mięsa również naleśniki lub gofry lub placki na słodko? Bardzo miałabym na nie ochotę Ponieważ wcześniej je jadłam oczywiście robione w domu. Z góry dziękuję Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Stan po usunięciu woreczka żółciowego wymaga większej uwagi oraz czasu na rekonwalescencję. Istotna jest również i dieta, która jest bardziej rygorystyczna i należy jej pilnować.

Nie wspomniała Pani, jaką metodą był przeprowadzony zabieg, czy laparoskopowo, czy tradycyjnie. Laparoskopowe usunięcie woreczka wiąże się z mniejszymi komplikacjami, niż w przypadku tradycyjnej operacji. Równocześnie powrót do normalnych czynności jest szybszy i łatwiejszy.

Bardzo ważna w powrocie do zdrowa odpowiednia jest dieta. Zalecana jest ona około miesiąca po zabiegu, ale również w późniejszym okresie warto jest zwracać uwagę na jakość oraz sposób spożywania posiłków. Powinno się unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych oraz przetworzonych. Należy zwrócić uwagę, że powinno się zrezygnować z produktów zawierających kwas szczawiowy, a także kakao i czekoladę.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan po operacji. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po dokładnym badaniu zdecyduje o możliwościach rozszerzania przez Panią diety.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystektomia-laparoskopowa

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-woreczka-zolciowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.