Czy mogę już rozszerzyć dietę po usunięciu woreczka żółciowego?

Dzień dobry, jestem juz ponad miesiąc od usunięcia pęcherzyka żółciowego. Narazie czuje się dobrze i nie miałam poważnych problemów z jedzeniem. Przestrzegam dalej diety choć już rozszerzam pomału na bardziej pożywne produkty. Ponieważ jestem bardzo szczupła, moja waga stała przed operacja była ok 50kg przy wzroście 170. Po operacji schudłam do 44 kg i teraz pomału wzrasta do 45, 46kg i chciałabym bardzo przytyć. Czy mogę sobie pozwolić na już bardziej rozbudowaną dietę i czy mogę do niej włączyć oczywiście oprócz codziennej dawki warzyw i owoców i mięsa również naleśniki lub gofry lub placki na słodko? Bardzo miałabym na nie ochotę Ponieważ wcześniej je jadłam oczywiście robione w domu. Z góry dziękuję Pozdrawiam.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Stan po usunięciu woreczka żółciowego wymaga większej uwagi oraz czasu na rekonwalescencję. Istotna jest również i dieta, która jest bardziej rygorystyczna i należy jej pilnować.

Nie wspomniała Pani, jaką metodą był przeprowadzony zabieg, czy laparoskopowo, czy tradycyjnie. Laparoskopowe usunięcie woreczka wiąże się z mniejszymi komplikacjami, niż w przypadku tradycyjnej operacji. Równocześnie powrót do normalnych czynności jest szybszy i łatwiejszy.

Bardzo ważna w powrocie do zdrowa odpowiednia jest dieta. Zalecana jest ona około miesiąca po zabiegu, ale również w późniejszym okresie warto jest zwracać uwagę na jakość oraz sposób spożywania posiłków. Powinno się unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych oraz przetworzonych. Należy zwrócić uwagę, że powinno się zrezygnować z produktów zawierających kwas szczawiowy, a także kakao i czekoladę.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan po operacji. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po dokładnym badaniu zdecyduje o możliwościach rozszerzania przez Panią diety.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystektomia-laparoskopowa

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-woreczka-zolciowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kiedy urozmaicać dietę po usunięciu woreczka żółciowego?

Witam, jestem miesiąc po usunięciu woreczka żółciowego. Cały czas trzymam się diety i zaleceń lekarza. Nie mam żadnych bóli ani problemów z trawieniem chciałabym wiedzieć kiedy mogę zacząć wprowadzać do diety np. napoje gazowane i słodycze. Oczywiście w granicach rozsądku.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kiedy mogę rozszerzyć dietę po usunięciu pęcherzyka?

Jestem 2 tygodnie po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Bardzo lubię sery żółte ,wędzone surowe szynki i polędwice oraz ryby w puszkach w oleju i w pomidorach. Kiedy mogę zacząć to jeść .Mężczyzna 60 lat.
MĘŻCZYZNA, 62 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
dieta po resekcji pęcherzyka żółciowego powinna być lekkostrawna, uboga w błonnik pokarmowy oraz z ograniczeniem tłuszczu. Pokarmy należy rozszerzać stopniowo, zaczynając od małych ilości, obserwując reakcje organizmu.

Produkty, o które Pan pyta są zabronione w diecie po resekcji pęcherzyka żółciowego. Należy znaleźć zdrowszą alternatywę produktów tak lubianych przez Pana np.
Zamiast serów żółtych -> twaróg chudy oraz serki homogenizowane,
Polędwice -> chude wędliny, drób bez skóry, chude ryby.

Jeśli produkty, które spożywa Pan obecnie są tolerowane przez organizm można zacząć wprowadzać w małych ilościach produkty takie jak jogurt naturalny, kefir, jaja na miękko, chuda wieprzowina, masło.

Najlepiej spożywać 5-6 posiłków dziennie, a spożywane pokarmy były małe objętościowo. Kolację należy zjeść co najmniej 3 godziny przed pójściem spać.

Należy pamiętać o dokładnym przeżuwaniu i powolnym spożywaniu posiłków.

Zabronione techniki kulinarne to na pewno smażenie. Lepszym wyborem będą potrawy gotowane, gotowane na parze, duszone bez tłuszczu oraz pieczone pod przykryciem.

Jeśli Pana masa ciała nie jest w granicach normy należy również skupić się na jej normalizacji.

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
mgr Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty