Witam!
Okres pełnej rekonwalescencji po operacji laparoskopowej pęcherzyka żółciowego wynosi około 4 tygodnie. Jeżeli operacja przebiegnie pomyślnie i będzie Pan czuł się dobrze, nie będzie przeciwwskazań do normalnego funkcjonowania i uczestnictwa w weselu :) Oczywiście zalecam zabawę "z głową". Pozdrawiam.
Po ponad miesiącu od operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową można praktycznie w pełni korzystać z wysiłku fizycznego i nie trzeba stosować żadnej diety.
Szanowny Panie!
Pełny powrót do aktywności zawodowej jest uzależniony od techniki, którą przeprowadzony był zabieg. Jeżeli cholecystektomię przeprowadzono metodą laparoskopową, pełny powrót d pracy fizycznej możliwy jest po 4 – 5 tygodniach. Jeżeli zabieg wykonano klasycznie, pełne obciążenie mięśni wskazane jest po 2-3 miesiącach.
Warto również zwrócić uwagę na dietę: Źródłem tłuszczy w diecie powinny być nienasycone tłuszcze (dodatek oleju rzepakowego, siemienia lnianego, z ryb poleca się dorsza, mintaja, halibuta, morszczuka, flądrę, okonia), których organizm nie wytwarza samodzielnie.
Należy unikać słodyczy oraz tzw. cukru dodanego w posiłkach, zwiększy to (podobnie jak w przypadku nienasyconych tłuszczy) ilość lecytyny - składnika żółci, a w konsekwencji zwiększy rozpuszczanie cholesterolu w niej.
W jadłospisie należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość błonnika. Wspomaga on funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz zapobiega tworzeniu złogów żółciowych. Źródłem błonnika są naturalnie warzywa i owoce oraz produkty zbożowe ze szczególnym uwzględnieniem otrębów, zarodków które można dodać zarówno do zdrowych deserów jak i dań wytrawnych.
W przypadku kamicy bezobjawowej nie trzeba przechodzić na restrykcje żywieniowe. 2-3 razy dziennie należy jeść świeże sałatki warzywne, owocowe (ze względu na zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego) z dodatkiem otrębów czy zarodków (źródło błonnika nierozpuszczalnego). Ważne jest, by błonnik do diety wprowadzać stopniowo.
Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, unikać należy szpinaku, rabarbaru i szczawiu.
Nie zaleca się stosowania ostrych przypraw, indukują one wytwarzanie żółci i mogą spowodować dyskomfort. Podczas gotowania z powodzeniem można użyć cynamonu, wanilii do deserów aby zastąpić cukier. Koperek, majeranek czy sok z cytryny będą pomocne przy ograniczeniu soli, która nie służy nikomu.
Zaleca się gotowanie tradycyjne w wodzie lub na parze, wykluczając smażenie.
ZAPRASZAM NA WWW.DIETAPACJENTA.PL
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Powrót do pracy fizycznej po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego – odpowiada Dr n. med. Marek Rawski
- Usunięcie pęcherzyka żółciowego a powrót do pracy fizycznej – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Dźwiganie po usunięciu woreczka żółciowego – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czego unikać przy kamieniu w pęcherzyku żółciowym? – odpowiada Mgr Natalia Łasek
- Czy mogę jeść chrupki po usunięciu woreczka żółciowego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dieta po usunięciu woreczka żółciowego - co można jeść, a czego się wystrzegać? – odpowiada Mgr Maria Kreid
- Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – odpowiada Mgr Katarzyna Szott
- Odżywianie się i dieta po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego – odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski
- Czy laparoskopowe usunięcie kamieni z woreczka jest równoznaczne z usunięciem woreczka czy tylko pęcherzyka żółciowego? – odpowiada Dr n. med. Marek Rawski
- Czy mogę już rozszerzyć dietę po usunięciu woreczka żółciowego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Cholecystektomia laparoskopowa - co to jest, przebieg, korzyści, przeciwwskazania
Cholecystektomia laparoskopowa to mało inwazyjna p
Produkty, które niszczą pęcherzyk żółciowy. Nie są dobre dla zdrowia
Rola pęcherzyka żółciowego Pęcherzyk żółciowy, zwa
Wrzody żołądka dieta - co jeść, a czego unikać
Wrzody żołądka to nic innego jak ubytek błony śluz