Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Odżywianie się i dieta po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego

Dzień dobry, przeszła, zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jak długo trzeba trzymać ścisłą dietę i od kiedy można jeść surowe owoce po operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego? .Np: tarte jabłka,banany,melony,kiwi i granaty lub inne. Od kiedy można jeść ciasta,torty i czekolady i czekolady. Czy dwa tygodnie po operacji metodą laparoskopową woreczka żółciowego można tańczyć? Jestem po siedemdziesiątce. Czuję się już dobrze. Operacja była 22 stycznia a wesele -złote 15 lutego. nie wiem czy tańcem i jedzeniem nie nadwyrężę skutków operacji i czy nie będzie pogorszenia zdrowotnego. Proszę o odpowiedź na maila Pozdrawiam Ewa
KOBIETA, 75 LAT ponad rok temu

Kiedy konieczny jest przeszczep?

Operacja przeszczepienia organu jest bardzo wymagająca - zarówno od lekarza, jak i od pacjenta. Czy wiesz, w jakiej sytuacji konieczny jest przeszczep?

Dr n. med. Wojciech Kawiorski
Dr n. med. Wojciech Kawiorski Chirurg

Szanowna Pani, jest Pani w takim okresie pozabiegowym, w którym powoli można wprowadzać poszczególne elementy rozszerzonej diety - ale bardzo powoli,,stopniowo zwiększając objętość spożywanych produktów.
Jeżeli był to zabieg laparoskopowy - może Pani tańczyć, jak również stosować bardziej intensywne ćwiczenia.
Pozdrawiam, Wojciech Kawiorski

Witam!
Po usunięciu pęcherzyka żółciowego jego funkcję przejmuje przewód żółciowy, ale do czasu kiedy to nastąpi żółć spływa do dwunastnicy . Dieta powinna trwać około 6- 8 tygodni. Powinna wyglądać tak jak w ataku pęcherzyka żółciowego. Wystrzegać należy się surowego, tłustego, wędzonego, potraw ciężkostrawnych

0

Nie ma jednej odpowiedzi na Pani pytania. Wszystko zależy od indywidulane tolerancji organizmu natomiast o przekąskach takich jak tłuste pokarmy czy czekolada to na pewno trzeba zapomnieć na dłuzszy czas niż 2 tygodnie po zabiegu.

0

Witam,
zalecałabym 6 tygodniowy okres przystosowawczy od terminu operacji. W tym okresie nie zalecam: tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, orzechów ,migdałów, świeżego pieczywa i słodyczy, świeżych owoców, ostrych przypraw, mocnej kawy, kakao, napojów gazowanych itp.Po tym okresie należy powoli wprowadzać do diety pozostałe produkty tak aby w przeciągu 3 miesięcy powrócić do pełnego, zdrowego żywienia.
Beyer-Wygońska Sylwia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy