Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową

@# miałam usunięty pęcherzyk żółciowy metodą laparaskopową. Czy mogę już jeść surowe owoce,zupki jarzynowe na białym mięsie. Czy mogę jeść już makaron z makiem i z rodzynkami? Do kiedy nosić ściągający pas na brzuchu.Do kiedy musi być ścisła dieta? Co jeszcze mogę teraz jeść.Miewam jeszcze małe bóle brzucha. Pozdrawiam

Witam, nie napisała Pani ile czasu minęło od zabiegu operacyjnego, ale skoro utrzymują się bóle brzucha to proponuję nie rozszerzać diety o surowe warzywa i owoce oraz ciężkostrawny mak. Dietę rozszerza się stopniowo dopiero wówczas, gdy dolegliwości bólowe ustępują. Gdyby się przedłużały, niezbędny będzie kontakt z lekarzem chirurgiem
Serdecznie pozdrawiam życząc zdrowia..

Dr inĹź. Katarzyna Kowalcze

Szanowna Pani, bardzo istotne jest jak długi okres upłynął od zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego. Ewidentnie, zgadam się z opina Pani Katarzyny Kowalcze - w przypadku dolegliwości bólowych lub innych ze strony jamy brzusznej - należy się wstrzymać od tych składników diety, które wyraźnie je wywołują. Każdy z nas zupełnie inaczej reaguje na przywrócenie przedoperacyjnej diety - czasami jest kilka miesięcy. Doradzam stopniowe poszerzanie diety, z wykluczeniem (na razie) tego co może powodować dolegliwości.
Pozdrawiam, dr n.med.Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg