Co można jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Witam , Jestem po usunięciu pęcherzyka żółciowego, mam pytania do p.dietetyk dotyczące okresu po rekonwalescencji: 1. czy mogę jeść dżemy, galaretki, soki i zmiksowane wiśnie, porzeczki czarne oraz jagody kamczackie? 2. czy można jeść zmiksowane w postaci proszku niewielkie ilości: orzechów włoskich, laskowych 3. czy nalezy unikać jakichś witamin.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Po operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego powinno stosować się dietę lekkowostrawną z ograniczoną ilością tłuszczu, aby nie obciążać czynności przewodu pokarmowego.
Zaleca się spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej objętości, dzięki czemu organizm łatwiej strawi spożyty pokarm. Bardzo ważnym czynnikiem dla dobrego trawienia po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest jedzenie w spokoju i dokładne przeżuwanie pożywienia, tak aby nie zalegało w żołądku.
Z diety należy wykluczyć potrawy tłuste (w tym orzechy), alkohol, napoje gazowane, pikantne przyprawy oraz kwaśne owoce, ponieważ zwiększają one ilość wydzielanego soku żołądkowego, a także błonnika, którego bogatym źródłem są surowe warzywa, dlatego najlepiej spożywać je w postaci ugotowanych w wodzie lub na parze.
Do diety należy włączyć chude mięso, wędliny, ryby, a także owoce i warzywa, po spożyciu których nie występują żadne dolegliwości.
Potrawy należy przygotowywać na parze, w wodzie, w piekarniku- bez użycia tłuszczów.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania dżemów, czy galaretek. Nie należy także unikać żadnych z witamin.
Niestety orzechy nie powinny znajdywać się w jadłospisie, ponieważ są to produkty bogate w tłuszcze.
Zaleca się jednak regularne wizyty kontrolne u lekarza, który pomoże wykluczyć bądź dobrać odpowiednie produkty, które nie będą nasilały objawów choroby.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Dieta wątrobowa – co jeść, a czego unikać?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-watrobowa-co-jesc-a-czego-unikac.html?c=3