Czy można jeść płatki owsiane i ziarna, jeśli nie mam pęcherzyka żółciowego?

Czy można jeść płatki owsiane, ziarna jeśli nie mam woreczka żółciowego ? co należy jeść jeśli mam problemy z wypróżnianiem a nie mam woreczka ?, bo z tego co się zorientowałam wszystkie albo większość produktów zalecanych przy zaparciach jest zabronione przy braku woreczka żółciowego. I jakie pieczywo oprócz pszennego mogę jeść ?, jestem już parę lat po zabiegu. Bardzo proszę o radę i pozdrawiam serdecznie

Jeśli jest Pani po kilka lat po resekcji pęcherzyka żółciowego, to organizm już się przystosował do braku magazynu żółci i wątroba produkuje ją na bieżąco. Nie można przesadzać z ilością tłuszczu w diecie, ale nie trzeba się go aż tak bardzo bać. Na zaparcia najlepszy sposób to: zalać wieczorem 2 śliwki suszone ciepłą wodą i zostawić je na noc, rano na czczo wypić płyn i zjeść śliwki. Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Po tak długim czasie od zabiegu może Pani sięgać po takie produkty, zwłaszcza, że pomogą w pozbyciu się zaparć. Dieta lekkostrawna i niskotłuszczowa jest niezbędna do ok. miesiąca po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Powoli powinna Pani wprowadzać więcej błonnika do diety i obserwować reakcję organizmu – proszę stopniowo sięgać po grube kasze, pieczywo razowe i graham (a z czasem także pieczywo pełnoziarniste), warzywa i owoce, a także wspomniane płatki i ziarna. W prawidłowym wypróżnianiu pomogą także produkty takie jak kefir, maślanka i jogurt oraz suszone śliwki, a także siemię lniane (zalane ciepłym płynem lub zmielone). Proszę pamiętać o nawadnianiu organizmu – należy pić wodę i napary z ziół, a ograniczyć spożywanie mocnej herbaty i kawy, a także gazowanych napojów i alkoholu.
Podsumowując: jeśli od usunięcia pęcherzyka żółciowego minęło już kilka lat spokojnie może Pani wrócić do tradycyjnej diety, ale należy robić to z wyczuciem, zwracając uwagę na to, jak reaguje organizm.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-watrobowa-co-jesc-a-czego-unikac.html?c=9

Witam. Jeśli operacja była dawno, to nie ma już specjalnych ograniczeń poza bardzo tłustymi lub ciężkostrawnymi, smażonymi potrawami. Unikanie wszelkiego tłuszczu jest jedną z przyczyn występowania zaparć. Proszę zwrócić uwagę na wypijaną wodę - min. 1,5 litra dziennie w małych porcjach w ciągu dnia. Ważne, by była to woda, a nie kawa czy herbata. Chleb typu graham, kasze i warzywa zarówno surowe, jak i gotowane (w tym zupy) również będą korzystnie wpływały na pracę jelit.

Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania artykułu na stronie http://miesowicz.dobrydietetyk.pl/porady/czytelnia/choroby-przewodu-pokarmowego/zaparcia-istotny-problem/