Witam serdecznie,
Stres może być przyczyną zaparć i omdleń. Nadwaga i zaparcia, zaś są wynikiem nieprawidłowej diety. Zastanawiam się czy oby na pewno Pani dieta jest zdrowa i pełnowartościowa.
W celu poprawy pracy przewodu pokarmowego proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje ale czyściej. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień może zacząć Pani od wypicia szklanki wody z sokiem z cytryną. Dobrze działa na zaparcia także zjedzenie rano na czczo kiwi z łyżką oliwy (wiem że nie brzmi to zbyt dobrze ale działa). Można również 2 łyżki siemienia lnianego zalać szklaną ciepłej wody na noc i wypić przed śniadaniem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują pracę żołądka, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pan także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym.
Warto także wprowadzić aktywność fizyczną, unikać potraw ciężkostrawnych.
Jeżeli miałaby Pani jeszcze jakieś pytania lub wyrażała chęć ułożenia indywidualnego jadłospisu to zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zaparcia a przybieranie na wadze – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Spożywanie suchych płatków owsianych a zaparcia – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Mięso a występowanie zaparć – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Przyczyny i skuteczne sposoby na zaparcia – odpowiada Natalia Ulewicz
- Co jeść, żeby nie mieć zaparć? – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Co należy jeść przy zatwardzeniu? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Przewlekłe zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha u 41-latki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jakie produkty powodują zaparcia? – odpowiada Małgorzata Gajewczyk
- Sposoby na zaparcia u 85-latki – odpowiada Mgr inż. Ilona Olejnik
- Co zrobić, by codziennie wypróżniać się? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska