Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przybieranie na wadze a zaparcia

Jakieś trzy tygodnie temu zauważyłam, że przybieram na wadze, a właściwie powiększył mi się brzuch. Od tamtego czasu mam zaparcia. Nie zmieniałam diety, próbowałam tabletek, herbat na zaparcia ale to nie pomaga. Czuje także suchość w gardle, czasem mam chrypę i mam ciężkie powieki. Co mi może dolegać ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Droga Pani! Problem z zaparciami może dotyczyć zbyt małej ilości błonnika w diecie. Jego źródłem są m.in. ciemne pieczywo, makarony żytnie i razowe, surowe warzywa i owoce, również te suszone, rośliny strączkowe. Błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym pod wpływem spożywanej przez nas wody! Zalecam picie małymi łyczkami minimum 1,5-2 l wody mineralnej w ciagu dnia. Może to być jeden z powodów Pani zaparć. Kolejnym powodem może być zmniejszona lub też niewystarczająca aktywność fizyczna. Codzienny, minimum 30 minutowy spacer wspomaga perystaltykę jelit umożliwiając wypróżnianie się. Przyczyną Pani złego samopoczucia i wzrostu masy ciała mogą być także inne problemy zdrowotne, w związku z czym polecam skontaktować się z lekarzem rodzinnym i wykonanie badań krwi, ze szczególnym uwzględnieniem hormonów tarczycy i poziomu cukru. Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uciążliwe zaparcia, odbijanie, mdłości i łatwe przybieranie na wadze

Witam, od około 1,5 roku zaobserwowałam u siebie następujące dolegliwości : uciążliwe zaparcia (od dziecka), uczucie ciężkości, odbijanie się, mdłości po każdego rodzaju posiłku, do tego łatwo przybieram na wadze.I nigdy nie czuję głodu, spożywam około 1800 kcal dziennie, więc nie ma opcji ,że się przejadam. Morfologie zrobiłam i wszystko wyszło ok. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Opisane dolegliwości najpewniej są wynikiem nieprawidłowości w obrębie przewodu pokarmowego. Konieczna jest dokładniejsza diagnostyka pod okiem lekarza POZ lub specjalisty gastroenterologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty