Dźwiganie po usunięciu woreczka żółciowego

Dzień dobry, po jakim czasie można dźwigać po usunięciu woreczka żółciowego? Niedawno miałem ten zabieg, ale chciałbym już wrócić do normalnej pracy i wykonywać swoje obowiązki. Niestety, moja praca wiąże się z dźwiganiem paczek. Jakie mogą być konsekwencję, jeżeli za wcześnie zacznę dźwigać po wycięciu woreczka żółciowego? Czy może to się wiązać z kolejnym zabiegiem? A może mogę od razu wrócić do pracy, jak tylko rana się zagoi? A może jest to sprawa indywidualna i powinienem skonsultować moją sytuację z lekarzem? Czy mogą być jakieś objawy jeżeli za wcześnie wrócę do normalnego funkcjonowania po wycięciu woreczka żółciowego, a jednak byłoby coś nie tak?
ponad rok temu

Przeszczepienie wysp trzustkowych - komplikacje

Witam,
Wszystko zależy od tego, jaką techniką wykonywany był zabieg i jak przebiegał proces rekonwalescencji. Minimalny czas na dojście do siebie po zabiegu laparoskopowym to około 6 tygodni. W każdym przypadku jednak ocenić powinien to lekarz prowadzący.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Jeśli pęcherzy żółciowy był usuwany metodą laparoskopową to pełne obciążenie mięśni powłok brzusznych po miesiącu od zabiegu. W przypadku metody klasycznej po 2-3 miesiącach.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
Przemysław Zarzeczny
72 poziom zaufania

Szanowny Panie!
Pełny powrót do aktywności zawodowej jest uzależniony od techniki, którą przeprowadzony był zabieg. Jeżeli cholecystektomię przeprowadzono metodą laparoskopową, pełny powrót d pracy fizycznej możliwy jest po 4 – 5 tygodniach. Jeżeli zabieg wykonano klasycznie, pełne obciążenie mięśni wskazane jest po 2-3 miesiącach.
Warto również zwrócić uwagę na dietę: Źródłem tłuszczy w diecie powinny być nienasycone tłuszcze (dodatek oleju rzepakowego, siemienia lnianego, z ryb poleca się dorsza, mintaja, halibuta, morszczuka, flądrę, okonia), których organizm nie wytwarza samodzielnie.
Należy unikać słodyczy oraz tzw. cukru dodanego w posiłkach, zwiększy to (podobnie jak w przypadku nienasyconych tłuszczy) ilość lecytyny - składnika żółci, a w konsekwencji zwiększy rozpuszczanie cholesterolu w niej.
W jadłospisie należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość błonnika. Wspomaga on funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz zapobiega tworzeniu złogów żółciowych. Źródłem błonnika są naturalnie warzywa i owoce oraz produkty zbożowe ze szczególnym uwzględnieniem otrębów, zarodków które można dodać zarówno do zdrowych deserów jak i dań wytrawnych.
W przypadku kamicy bezobjawowej nie trzeba przechodzić na restrykcje żywieniowe. 2-3 razy dziennie należy jeść świeże sałatki warzywne, owocowe (ze względu na zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego) z dodatkiem otrębów czy zarodków (źródło błonnika nierozpuszczalnego). Ważne jest, by błonnik do diety wprowadzać stopniowo.
Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, unikać należy szpinaku, rabarbaru i szczawiu.
Nie zaleca się stosowania ostrych przypraw, indukują one wytwarzanie żółci i mogą spowodować dyskomfort. Podczas gotowania z powodzeniem można użyć cynamonu, wanilii do deserów aby zastąpić cukier. Koperek, majeranek czy sok z cytryny będą pomocne przy ograniczeniu soli, która nie służy nikomu.
Zaleca się gotowanie tradycyjne w wodzie lub na parze, wykluczając smażenie.
ZAPRASZAM NA WWW.DIETAPACJENTA.PL

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy