Uszkodzenie ACL a zabieg artroskopii

Witam, chcialbym sie dowiedziec, czy w przypadku uszkodzenia ACL kazdorazowo wiaze sie to z zabiegiem artroskopii lub rekonstrukcji, czy taka niestabilnosc kolana mozna w ajkikolwiek sposob leczyc zachowawczo np poprzez cwiczenia. Mialem juz dwukrotnie wykonywana artroskopie, w tym usunieta lekotke, mimo to niestabilnosc wystepuje nadal. Z tym problemem borykam sie juz ok. 12 lat. Ostatnio poraz kolejny skrecilem kolano, i to mimo zastosowania specjalnej ortezy. Pozdrawiam

Przy obecnej niestabilności z nawracającym "uciekaniem" kolana wskazana rekonstrukcja. Bez niej obrażenia i wtórne zniszczenia będą się nawarstwiać.

Dzień dobry,
niestabilność kolana można leczyć zachowawczo, pytanie tylko jak duża jest to niestabilność i jak duże obciążenia "funduje" Pan chorej nodze (czy urpawia Pan sport lub inną aktywność fizyczną, jaką ma Pan pracę itd). Jest Pan młodym człowiekiem, więc z pewnością brak stabililności ogranicza normalne funkcjonowanie. Niepokojące jest również to, że urazy powtarzają się.Nie wpływa to korzystnie na staw (mam tu na myśli ew. zmiany zwyrodnieniowe).
Także jest to zawsze sprawa indywidualna, do rozważenia przez ortopedę, rehabilitanta i samego pacjenta.
pozdrawiam