Utrata trzech ciąż

jak poradzic sobie z utrata trzeciej ciazy w okresie 15 miesiecy.mam czworke dzieci z bylym mezem,obecnie jestem juz dwa lata po rozwodzie.jestem w nowym zwiazku od okolo 2 lat.trzy krotnie poronilam zachodzac w ciaze z obecnym partnerem.on tez ma dzieci z poprzedniego zwiazku.wiec gdy kobieta ma juz 40 lat to nie moze juz donosic ciazy.dzis bylam w szpitalu dowiedzialam sie ze przez tydzien dziecko nic nie uroslo i ze chyba znowu poronilam.

Witam serdecznie,
Dla matki największym dramatem jest utrata dziecka. Wiem, że czuje Pani rozpacz, smutek, może też poczucie winy. Wielu specjalistów radzi, aby w przypadku poronienia urządzić symboliczny pogrzeb dla dziecka - daje to szansę na pożegnanie i możliwość przeżycia żałoby. Warto także, by Pani poszukała grupy wsparcia dla kobiet w podobnej do Pani sytuacji.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Poronienie ciąży - a w Pani sytuacji poronienie kilkukrotne - jest bardzo trudnym wydarzeniem, zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i psychologicznego.

Z pewnością warto, aby poddała się Pani szczegółowej diagnostyce pod opieką ginekologa. Warto odnaleźć przyczynę nawracających poronień. Lekarz może również ocenić, jakie są Państwa szanse na ciążę, jak duże byłoby ryzyko kolejnego poronienia i jakie metody medyczne (wyleczenie obecnych dolegliwości, kuracja hormonalna, inseminacja bądź in vitro) mogą być Państwu pomocne w donoszeniu ciąży.

Kilkukrotne poronienie jest jednak także przede wszystkim bolesnym doświadczeniem emocjonalnej straty. W przeżywaniu żałoby może Pani oczekiwać wsparcia zarówno bliskich, rodziny i partnera, jak i opieki psychologicznej. Znajdzie ją Pani zarówno w gabinetach prywatnych psychoterapeutów, jak i w ramach NFZ oraz organizacjach pomocowych, np. Centrum Interwencji Kryzysowej, Centrum Praw Kobiet, Centrum Pomocy Rodzinie, Dlaczego - organizacji rodziców po stracie itp.

Pozdrawiam!