Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem ze współżyciem u 24-letniej kobiety

Witam, mam problem ze wspolzyciem. jestem z partnerem od 6 lat a mezatka od roku czasu. Od kilku miesiecy nie mam ochoty na wspolzycie. a nawet jesli nachodzi mnie ochota, moj organizm nie reaguje na bozdze - maz probwal mnie pobudzic jednak zadna wilgosc w pochwie sie nie pojawia. Od wielu lat masturbacja dochodzilam do orgazmu, jednak w zblizeniu nigdy nie mialam problemu z wilgotnoscia. nie biore antykoncepcji jednak rok temu stracilam dziecko w 7miesiacu ciazy. POMOCY!
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Dzień dobry.

Możliwe, że bezpośrednią przyczyną obecnego stanu rzeczy, jest strata, jaką Pani przeżyła ponad pół roku temu.
Sugerowałbym konsultację psychologiczną i prawdopodobnie terapię, dzięki której mogłaby Pani pogodzić się z przeszłością.

Pozdrawiam.

0

Witam Panią,

W swojej praktyce seksuologicznej spotykam kobiety z wtórną awersją seksualną po stracie ciąży. Jeśli nie korzystała Pani z żadnego wsparcia psychoterapeutycznego po tym traumatycznym zdarzeniu, bardzo prawdopodobne jest, że Pani obecny stan emocjonalny rzutuje na odczuwanie pożadania seksualnego i wtórnie- na brak wystepowania objawów podniecenia seksualnego na poz. genitaliów (brak lubrykacji). Kilkanście pierwszych miesięcy po stracie dziecka jest czasem żałoby- wtedy ochota na seks jest znikoma lub wcale nie pojawia się. Paradoksalnie najtrudniejszy okres w pierwszym roku po stracie dziecko stanowi reakcja rocznicowa. Domyślam się z Pani opisu, że może to być obecny czas. Warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty, który pomoże Pani " wypłakać żal po stracie" i wrócić do życia. Jeśli jednak poza problemami z pożadaniem pojawiają się trudności w codziennym funkcjonowaniu, a podstawowy nastrój jest obniżony- wtedy warto, żeby Pani stan psychiczny ocenił psychiatra i rozważył wskazania do farmakologicznej terapii przeciwdepresyjnej ( w depresji również występują objawy spadku libido).

Wszelkiej pomyślności!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy