Nadużywanie wina przez córkę po śmierci jej 21-letniego syna

Córka po śmierci 21 letniego syna /jedynaka/ codziennie pije. Piła już wcześniej /zazwyczaj wino/ ale teraz nie wypuszcza lampki wina z ręki.Mieszka w Norwegii gdzie picie jest normą. Jest w stosunku do mnie agresywna, obwinia mnie o wszystko i totalnie ignoruje. Mnie intryguje jedno - wypija 2 butelki wina,idzie spać i rano wygląda jakby nie piła. Pracuje na bardzo odpowiedzialnym stanowisku.Co mam robic? Mama Danuta ps, jestem abstynentką.

Rozumiem, że bardzo martwi się Pani o córkę. Jest jednak dorosła i jedyne, co może Pani zrobić to zachęcać do podjęcia leczenia- psychoterapii. Trauma związana z utratą dziecka i żałobą jest bardzo trudna i bolesna, często pomoc specjalisty jest konieczna. Warto motywować córkę do podjęcia terapii.

Witam serdecznie,
być może jest to okres tzw.buntu /zaprzeczenia/,który pojawił się w procesie żałoby.Może też na tyle wiązac się z piciem w domu,że ten dom skupia uwagę na zmarłym synu,w przeciwieństwie do miejsca pracy.Najbardziej jednak destruktywnie działa towarzyszące zaprzeczaniu skrywane poczucie winy.I to ono właśnie powoduje agresję wobec Pani.Najbardziej przydałaby się wizyta u specjalistó w poradni dzrowia psychicznego i podjęcie psychoterapii,żeby rozładować ten stan i wypłakać go do końca.Proszę jednak zacząc od uspokajania córki,przekazać jej empatycznie swój niepokój o nią,że jest Pani dzieckiem,którego nie chce Pani stracić.

Żałoba po stracie to bardzo trudny, bolesny i długotrwały proces. Niektóre osoby próbują złagodzić naturalne uczucia, jakie się wtedy pojawiają np. sięgając po alkohol. Ale to nie jest dobry pomysł: po pierwsze, zakłóca przeżycie żałoby w pełni i pogodzenie się ze stratą, a po drugie - to prosta droga do uzależnienia. To co może pani zrobić, to zasugerować córce podjęcie psychoterapii.