Utrata zainteresowania partnerem

Witam! Mój problem jest dosyć złożony tak, że sama nie wiem od czego zacząć. Wybrałam też konsultację z psychologiem, ponieważ wydaje mi się, iż seksuolog/psycholog pomoże. Mam 26 lat, nie mam męża ani dzieci, zawsze w związkach byłam długodystansowcem, moje związki trwały parę lat. Mam bardzo duży problem - seksualnie mężczyzna podnieca mnie jedynie na początku znajomości (około roku), później robi się obojętnie - aż w końcu czuję wstręt i obrzydzenie. Jest to niesamowicie przykre, jednak nie mogę zmusić się do tego, aby mój mężczyzna mnie podniecał. Byłam w 3 związkach - za każdym razem jest to samo, nikt mnie nie skrzywdził. Nie jestem w stanie zbudować długotrwałego związku, wszystko się sypie. Jak taka osoba jak ja może założyć rodzinę?!

Rozmawiałam ze starszymi koleżankami - większość z nich twierdzi, że właśnie im dłużej są z jednym partnerem, tym w łóżku jest fajniej (poznają się wzajemnie, wiedzą o sobie więcej - co lubią). Mnie zawsze seksualnie nowy partner podnieca na początku, pierwsze zbliżenia są dla mnie satysfakcjonujące, po około roku obojętne, a na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie kochać się z moim chłopakiem lub robię to na siłę. Coś, co kiedyś podniecało mnie na maxa, teraz nie robi na mnie najmniejszego wrażenia. Wiem z przeszłości, że jeśli czegoś z tym nie zrobię, dojdzie do poczucia obrzydzenia i wszystko sie posypie. Proszę o pomoc.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Panią serdecznie!

Drogą wirtualną trudno cokolwiek radzić, gdyż na podstawie tak krótkiego opisu nie da się od razu odnaleźć źródła Pani problemów. Nie ma określonych ram czasowych czy stażu związku, po jakim pojawia się nuda w łóżku. U Pani problem jest o tyle trudniejszy, że nie chodzi o znudzenie czy rutynę w alkowie, co raczej o stopniową obojętność wobec partnera, stopniowe umieranie pożądania aż do odczuwania wstrętu w przypadku zbliżeń seksualnych. O czym może świadczyć takie zachowanie? Seksuologiem nie jestem, ale diagnoza może oscylować w kierunku przynajmniej trzech zaburzeń seksualnych.

Pierwszy typ zaburzenia to brak lub utrata potrzeb seksualnych (ang. hypoactive sexual desire disorder), który obejmuje oziębłość i osłabienie pożądania. Jest to objaw podstawowy, a nie wtórny. Nie wyklucza możliwości osiągnięcia satysfakcji ze współżycia, ale powoduje, że mniej prawdopodobne jest zainicjowanie kontaktu seksualnego. Drugi typ zaburzenia to awersja seksualna (ang. aversion disorder). Awersja seksualna to odczuwanie silnych negatywnych uczuć do kontaktów seksualnych z partnerem, a niekiedy do jego osoby. Pojawia się lęk o takim nasileniu, że pacjent unika współżycia. Przyczyną są najczęściej czynniki związane z relacjami między partnerami. Trzeci typ zaburzenia to brak radosnego przeżywania, który polega na tym, że choć reaktywność seksualna jest prawidłowa, to jednak pacjent nie odczuwa przyjemności z seksu.

Drogą wirtualną nie da się przeprowadzić diagnozy różnicowej. Radziłabym udać się Pani do seksuologa osobiście. W oparciu o wywiad z Panią i Pani partnerem będzie można odnaleźć źródła Państwa kłopotów i zacząć im przeciwdziałać. Na Pani zachowanie mogą mieć wpływ zarówno czynniki somatyczne (zaburzenia hormonalne, środki antykoncepcyjne, przyjmowane leki, choroby itp.), jak i czynniki psychologiczne (życie rodzinne, dzieciństwo, postawy wobec seksu, rygoryzm religijny, kompleksy, okres dojrzewania płciowego, wcześniejsze związki seksualne, oczekiwania seksualne, marzenia erotyczne itp.). O awersji do seksu nie decyduje tylko i wyłącznie przemoc seksualna, np. gwałt. Osobiście, radziłabym porozmawiać Pani szczerze ze swoim partnerem na temat Waszych problemów w łóżku i zachęcić go do wspólnego skorzystania ze wsparcia seksuologa. Więcej na temat awersji seksualnej może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/ozieblosc-plciowa

http://portal.abczdrowie.pl/jak-zwiekszyc-libido

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Psycholog Kamila Krocz