Witam serdecznie!
Niestety, drogą internetową nie da się postawić żadnej diagnozy, ale niechęć czy wstręt wobec wszelkich przejawów seksualności (całowanie, seks, przytulanie itp.) oraz unikanie relacji seksualnych może wskazywać na awersję seksualną. Awersja seksualna to odczuwanie silnych negatywnych uczuć do kontaktów seksualnych z partnerem, a niekiedy i do jego osoby. Pojawia się lęk o takim nasileniu, że pacjent unika współżycia. Przyczyną są najczęściej czynniki związane z relacjami między partnerami. Być może wskutek negatywnych doświadczeń seksualnych (nieudane stosunki, po których Pani płakała, niezrozumienie ze strony partnerów itp.) rozwinęła się utrata potrzeb seksualnych, która obejmuje oziębłość i osłabienie pożądania. Rozpoznanie to nie wyklucza możliwości osiągania satysfakcji ze współżycia, ale powoduje, że mniej prawdopodobne jest zainicjowanie kontaktu seksualnego. Jeżeli zależy Pani na rzetelnym rozpoznaniu i podjęciu terapii, zachęcam Panią do konsultacji u seksuologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dzień dobry.
Pani niechęć do mężczyzn i bliskości z nimi nie musi być objawem jakiegoś większego problemu. Być może związek, w którym Pani była, nie był dla Pani satysfakcjonujący w innych wymiarach, więc i seks w tym związku mógł nie sprawiać Pani przyjemności. Podobnie mogło być z chłopakami, z którymi się Pani całowała. Możliwe również, że po prostu podjęła Pani współżycie seksualne zbyt wcześnie, że ten rodzaj bliskości nie był adekwatny do Pani wieku.
Moją uwagę zwrócił przede wszystkim opis Pani doświadczeń seksualnych, które przedstawia Pani trochę tak, jakby były one jakimś rodzajem obowiązku albo zadania do spełnienia. Seks w związku może być jego pięknym dopełnieniem, jednak jest mało prawdopodobne, aby takim był, jeżeli sam związek (albo partner) z jakiegoś powodu nam nie odpowiada.
Proszę pamiętać, że nie musi Pani się zmuszać do jakichkolwiek zachowań erotycznych i seksualnych, jeżeli nie czuje się Pani na nie gotowa.
O swoich obawach warto również szczerze porozmawiać z partnerem.
Pozdrawiam.
Witam,
w relacji damsko-męskiej kwestie zaufania i bliskości są szczególnie istotne. U Pani na tych płaszczyznach występuje zdecydowany konflikt. Przy tak niewielu informacjach na temat Pani sytuacji, trudno jest mi szczegółowo odnieść się do opisywanego problemu. Radziłabym jednak zasięgnąć porady w bezpośrednim kontakcie z terapeutą. Jest Pani bardzo młodą osobą i myślę, że warto byłoby rozwiązać nagromadzone konflikty oraz nawiązać satysfakcjonującą relację z wartościowym mężczyzną.
Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kryzys małżeński i niechęć do seksu – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Dlaczego mój partner nie potrzebuje seksu i pocałunków? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Niechęć partnera do seksu – odpowiada mgr Piotr Gumienny
- Niechęć do seksu analnego – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Czy seks może zbliżyć do siebie partnerów? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Czy seks jest czymś brudnym i złym? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak często powinno się uprawiać seks? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Utrata zainteresowania partnerem – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Co powoduje i jak leczyć ból podczas zbliżenia? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak radzić sobie z brakiem chęci na seks? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
artykuły
Problemy seksualne a depresja
Dysfunkcja seksualna oznacza upośledzenie dążenia
Seks jest dla nich jak narkotyk. Jak sobie poradzić z seksoholizmem?
- Byłem uzależniony od narkotyków i seksu. Bra
Jak wznowić życie seksualne po urodzeniu dziecka?
Ciąża i urodzenie dziecka to niesamowite doświadcz