Strach przed zbliżeniem i niechęć do seksu

Przeraza mnie calowanie i seks.Niektorzy faceci wrecz budza we mnie lek.Mialam chlopaka ponad trzy lata ,uprawialam z Nim seks ale z kazdym zblizeniem plakalam. Potem sie oswoilam bylam otwarta na wszystko i odczuwalam jako taka przyjemnosc.Calowalam sie z piecioma chlopakami ,za kazdym razem mialam z tym problem.Mam powodzenie u chlopakow ale nawet moja uroda i charakter nie pomagaja i wiekszosc facectow ucieka gdy widza jakie ze mna sa problemy.Mam 22 lata.Chce wiedziec skad ta niechec:(
22 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą internetową nie da się postawić żadnej diagnozy, ale niechęć czy wstręt wobec wszelkich przejawów seksualności (całowanie, seks, przytulanie itp.) oraz unikanie relacji seksualnych może wskazywać na awersję seksualną. Awersja seksualna to odczuwanie silnych negatywnych uczuć do kontaktów seksualnych z partnerem, a niekiedy i do jego osoby. Pojawia się lęk o takim nasileniu, że pacjent unika współżycia. Przyczyną są najczęściej czynniki związane z relacjami między partnerami. Być może wskutek negatywnych doświadczeń seksualnych (nieudane stosunki, po których Pani płakała, niezrozumienie ze strony partnerów itp.) rozwinęła się utrata potrzeb seksualnych, która obejmuje oziębłość i osłabienie pożądania. Rozpoznanie to nie wyklucza możliwości osiągania satysfakcji ze współżycia, ale powoduje, że mniej prawdopodobne jest zainicjowanie kontaktu seksualnego. Jeżeli zależy Pani na rzetelnym rozpoznaniu i podjęciu terapii, zachęcam Panią do konsultacji u seksuologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień dobry.
Pani niechęć do mężczyzn i bliskości z nimi nie musi być objawem jakiegoś większego problemu. Być może związek, w którym Pani była, nie był dla Pani satysfakcjonujący w innych wymiarach, więc i seks w tym związku mógł nie sprawiać Pani przyjemności. Podobnie mogło być z chłopakami, z którymi się Pani całowała. Możliwe również, że po prostu podjęła Pani współżycie seksualne zbyt wcześnie, że ten rodzaj bliskości nie był adekwatny do Pani wieku.
Moją uwagę zwrócił przede wszystkim opis Pani doświadczeń seksualnych, które przedstawia Pani trochę tak, jakby były one jakimś rodzajem obowiązku albo zadania do spełnienia. Seks w związku może być jego pięknym dopełnieniem, jednak jest mało prawdopodobne, aby takim był, jeżeli sam związek (albo partner) z jakiegoś powodu nam nie odpowiada.
Proszę pamiętać, że nie musi Pani się zmuszać do jakichkolwiek zachowań erotycznych i seksualnych, jeżeli nie czuje się Pani na nie gotowa.
O swoich obawach warto również szczerze porozmawiać z partnerem.
Pozdrawiam.

Witam,
w relacji damsko-męskiej kwestie zaufania i bliskości są szczególnie istotne. U Pani na tych płaszczyznach występuje zdecydowany konflikt. Przy tak niewielu informacjach na temat Pani sytuacji, trudno jest mi szczegółowo odnieść się do opisywanego problemu. Radziłabym jednak zasięgnąć porady w bezpośrednim kontakcie z terapeutą. Jest Pani bardzo młodą osobą i myślę, że warto byłoby rozwiązać nagromadzone konflikty oraz nawiązać satysfakcjonującą relację z wartościowym mężczyzną.
Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk