Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Impotent a współżycie

Witam mam pytanie - czy możliwy jest sex i współżycie z impotentem Szukam odpowiedzi na to nurtujące mnie pytanie. Nie jestem impotentem, ale od jakiegoś czasu obserwuję u siebie pewne problemy z erekcją. Nie stosowałem żadnych leków na impotencję, wstydziłem się kupować tego typu tabletki w aptece. Chciałbym dowiedzieć się czy impotent może współżyć ze swoją partnerką? Chodzi mi nie tylko o petting czy seks oralny, ale o sam akt współżycia. Czy impotent jest w stanie sam czerpać z seksu przyjemność i dać ją swojej partnerce? Martwię się z powodu moich problemów, a chciałbym zawsze móc zadowolić partnerkę. Więc jak to jest z seksem w czasie impotencji? Czy stosunek z impotentem jest całkowicie niemożliwy czy może są na to jakieś sposoby? Mogę ewentualnie przemóc się i kupić odpowiednie leki. Bardzo proszę o odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu

Kompleksy w łóżku

Dzień dobry!

Seks to szerokie pojęcie, które może oznaczać każdą aktywność erotyczną człowieka, motywowaną potrzebą seksualną. Mogą to być pocałunki, pieszczoty, petting, seks oralny itp. Słowo "impotent" oznacza jednak całkowitą i nieodwracalną niezdolność osiągnięcia erekcji (sztywności członka), co z kolei niemal uniemożliwia wprowadzenia członka do pochwy, wykonywanie w niej ruchów i osiągnięcie satysfakcji zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę, jedynie na skutek samej penetracji. Mimo braku erekcji można jednak uprawiać satysfakcjonujące pieszczoty, jeśli partnerzy wzajemnie ufają sobie i akceptują aktualny stan rzeczy, ograniczenia. Często w takiej sytuacji znajdują się pary, w których mężczyzna jest np. bezpośrednio po zabiegu operacyjnym, uszkodzeniu rdzenia kręgowego czy w podeszłym wieku. Mimo braku pełnej erekcji mężczyzny, w takich parach może istnieć duży erotyzm i satysfakcja ze zbliżeń. Nie każde zaburzenia erekcji są jednak równoznaczne z impotencją. Medycyna jest zdolna pomóc mężczyźnie w osiągnięciu erekcji w większości przypadków - również tych wspomnianych powyżej.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Termin impotencja zyskał w jeżyku polskim znaczenie pejoratywne, nawet obraźliwe.
Ze względów semantycznych i psychologicznych seksuolodzy raczej unikają tego wyrażenia.
Zresztą zazwyczaj widzimy problemy z potencją seksualną wymagające leczenia.
Zupełny brak możliwości współżycia fizycznego widujemy na szczęście dość rzadko...
Bliskość erotyczna między ludźmi jest możliwa także bez współżycia "waginalno-genitalnego".
Seksualność jest bardzo złożonym fenomenem.
Pozdrawiam. JW

Specjalista psychiatrii i seksuologii z wieloletnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Pełnił funkcję Konsultanta Regionalnego Medycyny Seksualnej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego oraz członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy