Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uzależnienie od narkotyków u 23-latka

Mój brat (23 lata) od ponad 3,4 lat jest pod wpływem narkotyków (amfetamina), z miesiąca na miesiąc jego wygląd i zachowanie się pogarsza . Obecnie waży około 56 kg , staje się agresywny , pojawiają się omamy , w domu zaczynają ginąć cenne rzeczy. Proszę o poradę . Jak mu pomóc ? Gdzie się z tym zwrócić ?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Pani brat potrzebuje profesjonalnej pomocy. Najprawdopodobniej sam nie dostrzega problemu, dlatego ważne, by najbliżsi, rodzina zachęcili go do terapii. O skutkach uzależniania od amfetaminy przeczyta Pani tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-amfetaminy. Pomocy może Pani szukać dla brata m.in. w szpitalach neuropsychiatrycznych oraz ośrodkach leczenia uzależnień. Jeżeli Pani brat chce się leczyć, powinien zgłosić się do poradni lub punktu konsultacyjnego. Może wybierać np. spośród szeregu placówek ambulatoryjnych publicznej służby zdrowia albo punktów konsultacyjnych Stowarzyszenia MONAR (http://www.monar.org/nasze-placowki). Tam zostaje przeprowadzony wywiad, wstępna diagnoza i ustalenie miejsca dalszego leczenia oraz otrzymanie skierowania. Jeżeli Pani brat będzie zmotywowany do terapii, w placówce pierwszego kontaktu może zostać nawiązany indywidualny kontakt, obejmujący np. regularne spotkania z psychologiem/psychoterapeutą. Można też skorzystać z uczestnictwa w różnych grupach wsparcia oraz z grup terapeutycznych, które wiąże się z koniecznością utrzymywania abstynencji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Chłopak musi się leczyć, innej drogi nie ma. Najlepiej byłoby gdyby sam chciał, w przeciwnym razie powinien zostać przymuszowy do podjęcia leczenia. Odsyłam do kontaktu.z placówką leczenia uzależnień, tam zapozna się pani dokładnie z procedurą postępowania w takich przypadkach.

Psycholog posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy