Alfa PVP i uzależnienie

Witam. Jestem 20 letnią kobietą niestety uzależnioną od substancji pochodnej MDPV, czyli Alfa PVP. Zażywam ją regularnie każdego dnia od listopada. Moja osobowość uległa drastycznej zmianie, unikam kontaktu z ludźmi, nie mam chęci do czegokolwiek. Jestem ciągle rozdrażniona, czasami płaczliwa, nie potrafię sprawnie ułożyć sobie dnia. Chciałabym z tym skończyć, odstawić Alfa PVP, nie chcę już dłużej tak żyć. Jednak myśl o choć jednym dniu przerwy przeraża mnie, cały czas obiecuję sobie, że jutro już na pewno spróbuje odstawić Alfa PVP, ale to jutro nigdy nie nadchodzi.. Jak mogę sobie pomóc? Czy jest to możliwe, abym mogła sobie poradzić z problemem sama, czy muszę szukać pomocy u fachowca? Gdzie powinnam szukać pomocy? Czy znajdę gdzieś osoby, które specjalizują się konkretnie w leczeniu uzależnienia od Alfa PVP? Jestem zdesperowana, żeby w końcu odciąć się od Alfa PVP, przestać to brać i naprawić swoje życie. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

W takich sytuacjach skorzystanie z pomocy ośrodka terapii uzależnień byłoby najlepszym pomysłem. Nie tylko pozwoli zerwać z nałogiem, ale także pomoże wypracować bardziej adaptacyjne (niż substancje psychoaktywne) sposoby radzenia sobie z emocjami i trudnościami. Dodatkowo obecność innych stanowiąca grupę wsparcia pomoże w wytrwaniu w abstynencji od substancji.

Kiedy podejmuje się decyzję o wyjściu z uzależnienia warto poszukać dla siebie pomocy i wsparcia. W Pani przypadku zalecałabym równoczesną pomoc psychiatry i terapeuty uzależnień bądź psychologa. Specjaliści ci pomogą Pani poradzić sobie z objawami odstawienia, mogą też być wsparciem w trudniejszych momentach, pomóc wzmacniać motywację. Samej jest niezwykle trudno poradzić sobie z uzależnieniem. Zachęcam.do skorzystania z pomocy.

Magdalena Mroczek

alfa-pvp jest substancją z grupy tzw. dopalaczy i jej działanie na organizm człowieka nie jest do końca poznane. Poza efektami, które osoba przyjmujące je chce wywołać, ma też bardzo dużo działań niepożądanych. Uzależnić można się zarówno od substancji zażywanej, jak i od stanu emocjonalnego uzyskiwanego za pomocą używki. W niektórych sytuacjach mogą pojawiać się wtórnie różnego rodzaju lęki, urojenie czy podniecenie.

W Polsce nie ma w tej chwili specjalnego programu dla osób uzależnionych od dopalaczy. Leczenie uzależnienia od dopalaczy może odbywać sie zarówno stacjonarnie, jak i ambulatoryjnie. W Pani przypadku warto jest skorzystać z pomocy ośrodka terapii uzależnień. Tam mogą pokierować dalej Pani leczeniem.

W leczeniu uzależnienia ważna jest też terapia psychologiczna. W czasie jej trwania wypracowane są metody radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, stresem oraz wypracowanie metod radzenia sobie z trudnościami w życiu codziennym. Poza tym ważne jest uświadomienie sobie jak szkodliwe są dopalacze, których skład i działanie nie są jeszcze do końca poznane i jak długotrwałe konsekwencje mogą mieć na zdrowie.

Proponuję przy problemie z uzależnieniem zgłosić się do lekarza psychiatry i on będzie mógł pokierować dalszym leczeniem i ewentualnie psychoterapią. Ponieważ tzw. dopalacze stosowane są w Polsce od stosunkowo niedawna i dotyczą nie tak dużej grupy osób, niestety nie opracowane jeszcze specjalistycznych programów dotyczących leczenia uzależnienia.