Vestibo a bóle i zawroty głowy

Dzień dobry nazywam się Joanna i mam 38 lat. Mimo tych lat które mam czuje się jak staruszka. Od dłuższego czasu cierpie na silne bóle glowy,często też mam zawroty głowy i ból w skroniach i po środku głowy. Dotychczasowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych przeze mnie efektów.W związku z tym zmieniłam lekarza i obecnie biorę lek Vestibo.Niestety on też mi chyba nie pomoga bo objawy nie ustąpiły a lek ten biore półtora tygodnia. Nie wiem co mam o tym myśleć czy te leki nie działają na mnie, czy żle są  dostosowane do moich dolegliwości czy jest jeszcze jakaś inna przyczyna Co mam dalej robić? Proszę o odpowiedź!

Magdalena Mroczek

Vestibo to lek podawany w tzw. chorobie Meniera. Jest to schorzenie ucha wewnętrznego, wodniak, który objawia się bólami głowy, szumami usznymi, niedosłuchem i nudnościami.

Lek Vestibo to inaczej betahistyna, stosowana do leczenia choroby Meniera. Lek trzeba przyjmować przewlekle., dlatego okres przez który Pani przyjmuje lek może nie być wystarczający. Poza tym betahistyna nie ma też 100% skuteczności działania.

Prawidłowa diagnostyka bólu głowy jest bardzo ważna. Najlepiej, żeby dokonał jej neurolog. Ważna jest też konsultacja otolaryngologiczna, szczególnie w diagnostyce choroby Meniere'a. Czy w Pani przypadku miała miejsce taka konsultacja? Czy stwierdzono niedosłuch?

Należy brać także pod uwagę inne choroby związane z bólem głowy. Jak często pojawia się ból głowy? Czy położony jest jednostronnie? Czy ma charakter pulsujący czy raczej uciskający? Czy towarzyszy mu światłowstręt? W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę napięciowe bóle głowy i migrenę. Być może neurolog zleci zrobienie obrazu głowy.

Trzeba brać też pod uwagę inne, poza neurologicznymi, przyczyny dolegliwości. Ból głowy, zlokalizowany najczęściej z tyłu głowy, występujący najczęściej rano i występujący razem z szumami usznymi, może być związany z nadciśnieniem tętniczym. Czy u Pani pomiar ciśnienia krwi w momencie wystąpienia głowy był wykonywany?

Być może w Pani przypadku trzeba przeprowadzić rozszerzoną diagnostykę. Jeśli dolegliwości nie ustępują, proszę zwrócić się do lekarza, który przepisał leki.