Szumy w głowie i różne dźwięki - co mi dolega?

Witam! Mam dosyć nietypowy problem. Dokładnie pięć lat temu zaczęło mi szumieć w głowie, jakby w lewym uchu. Piszę "jakby", bo ten szum nie jest w uchu, ale w całej głowie. Szum w głowie, huczenie są codziennie. Wstaję z rana z bólem głowy i z huczeniem, kładę się spać i dalej mi w głowie huczy. Ponadto mam zawroty głowy i czasami jakby taką "przerwę w zasilaniu" - jakby mózg na chwilę przestawał pracować. Odwiedziłam już kilku lekarzy, w tym trzech laryngologów, którzy stwierdzili, że od strony laryngologicznej wszystko jest ok. Wyniki krwi w normie, jedynie PCT=0.27% i MPC=25.6 g/dl; sód, potas w normie. Tak długo to wszystko trwa, że już ręce mi opadają, bo nie wiem już do jakiego lekarza mam się udać i co może być przyczyną mojego szumu w głowie, dokładnie z lewej strony głowy. Nadmienię, że od jakiegoś czasu, dokładnie od ok. miesiąca, oprócz huczenia w głowie mam też pojawiające się co ok. 10-15 min. takie cykanie, iskrzenie, odgłos, jakby ktoś próbował odpalić zapalniczkę. Zasugerowałam lekarzowi rodzinnemu, żeby dał mi skierowanie do neurologa - dopiero pod koniec kwietnia mam wizytę (czekam od 6 miesięcy na nią) i wszystko się przeciąga. Lekarze mówią mi, że szumy w głowie, w uszach są rzeczą naturalną - mogą pojawić się od zbytniego stresu, jednak nie jestem osobą stresującą się, a ten szum to jakby w mózgu mam, nie w uchu. Martwi mnie tak długo utrzymujący się stan. Proszę bardzo o pomoc. Marta

Redakcja abcZdrowie

Przy występowaniu szumów i innych dźwięków w głowie należy wykluczyć m.in. choroby ucha jako przyczynę. W diagnostyce niezbędne jest także badanie neurologiczne, zatem korzystne jest, że ma już Pani ustaloną wizytę. Mogę także zasugerować kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie podczas nasilania się dolegliwości. Opisywane przez Panią dolegliwości mogą być wynikiem przepływu krwi w naczyniach krwionośnych zwężonych przez blaszki miażdżycowe (dotyczy to starszych osób).

Magdalena Mroczek

Szumy w uszach mogą być wynikiem chorób zarówno neurologicznych, jak i otolaryngologicznych. Poza tym może wywoływać je też ile chorób internistycznych. Warto dlatego zgłosić się do lekarza rodzinnego , aby raz jeszcze przyjrzał sie wszystkim przyjmowanym przez Panią lekom i schorzeniom.

Szumy uszne mogą być związane z nadczynnością tarczycy i zwiększonym przepływem krwi przez naczynia. Podnosi się ciśnienie, a tętno jest szybsze. U Pani TSH wydaje się być jednak w normie. Warto może zrobić jeszcze wolne hormony czyli T3 i T4.

Poza tym szumy uszne mogą wystąpić przy nadciśnieniu tętniczym. Często przez chorych takie szumy opisywane są jako przepychanie waty przez głowę. Towarzyszą im bóle głowy w okolicy potylicznej. W Pani wieku bazo wysokie ciśnienie krwi jest jednak rzadkością.

Szumy uszne występują również przy przyjmowaniu niektórych leków tj. antybiotyki oraz leki z grupy NLPZ. Leki z grupy NLPZ to t
leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe tj. np. aspiryna. Proszę sprawdzić czy nie przyjmuje Pani takich leków stale lub w nadmiernych dawkach.

Inne przyczyny internistyczne szumów usznych to blaszka miażdżycowa.

Szumy uszne występują również w wielu schorzeniach otolaryngologicznych. Jednym z jest choroba Meniera charakteryzująca się niedosłuchem, wymiotami i szumami usznymi. Najczęściej występuje u ludzi w wieku 40-50 lat , u Pani została wykluczona. Zakładam, że w Pani przypadku wszystkie schorzenia otolaryngologiczne wykluczono.

Jeśli szumy uszne trwają ponad 5 dni to wymagają diagnostyki. Wizyta u neurologa jest dobrym pomysłem, warto zrobić obraz głowy, żeby wykluczyć niektóre schorzenia.

Szumy uszne mogą być też wywołane nadmiernym stresem. W takim wypadku może pomóc wizyta u psychologa i nauczenie się technik relaksacji. Najpierw jednak należy wykluczyć organiczne przyczyny choroby.