Przy występowaniu szumów i innych dźwięków w głowie należy wykluczyć m.in. choroby ucha jako przyczynę. W diagnostyce niezbędne jest także badanie neurologiczne, zatem korzystne jest, że ma już Pani ustaloną wizytę. Mogę także zasugerować kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie podczas nasilania się dolegliwości. Opisywane przez Panią dolegliwości mogą być wynikiem przepływu krwi w naczyniach krwionośnych zwężonych przez blaszki miażdżycowe (dotyczy to starszych osób).
Szumy w uszach mogą być wynikiem chorób zarówno neurologicznych, jak i otolaryngologicznych. Poza tym może wywoływać je też ile chorób internistycznych. Warto dlatego zgłosić się do lekarza rodzinnego , aby raz jeszcze przyjrzał sie wszystkim przyjmowanym przez Panią lekom i schorzeniom.
Szumy uszne mogą być związane z nadczynnością tarczycy i zwiększonym przepływem krwi przez naczynia. Podnosi się ciśnienie, a tętno jest szybsze. U Pani TSH wydaje się być jednak w normie. Warto może zrobić jeszcze wolne hormony czyli T3 i T4.
Poza tym szumy uszne mogą wystąpić przy nadciśnieniu tętniczym. Często przez chorych takie szumy opisywane są jako przepychanie waty przez głowę. Towarzyszą im bóle głowy w okolicy potylicznej. W Pani wieku bazo wysokie ciśnienie krwi jest jednak rzadkością.
Szumy uszne występują również przy przyjmowaniu niektórych leków tj. antybiotyki oraz leki z grupy NLPZ. Leki z grupy NLPZ to t
leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe tj. np. aspiryna. Proszę sprawdzić czy nie przyjmuje Pani takich leków stale lub w nadmiernych dawkach.
Inne przyczyny internistyczne szumów usznych to blaszka miażdżycowa.
Szumy uszne występują również w wielu schorzeniach otolaryngologicznych. Jednym z jest choroba Meniera charakteryzująca się niedosłuchem, wymiotami i szumami usznymi. Najczęściej występuje u ludzi w wieku 40-50 lat , u Pani została wykluczona. Zakładam, że w Pani przypadku wszystkie schorzenia otolaryngologiczne wykluczono.
Jeśli szumy uszne trwają ponad 5 dni to wymagają diagnostyki. Wizyta u neurologa jest dobrym pomysłem, warto zrobić obraz głowy, żeby wykluczyć niektóre schorzenia.
Szumy uszne mogą być też wywołane nadmiernym stresem. W takim wypadku może pomóc wizyta u psychologa i nauczenie się technik relaksacji. Najpierw jednak należy wykluczyć organiczne przyczyny choroby.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może znaczyć szum w prawym uchu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć te szumy uszne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przewlekłe szumy uszne – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Nieustające szumy uszne przy nadciśnieniu – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Jakie badanie wykonać przy ciągłych szumach usznych? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam ten szum w uchu mając 39 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć szumy uszne u 54-latka? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Jak wyleczyć te szumy uszne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Szumy w uszach i ucisk w uchu – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego a szum w uszach – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
artykuły
Objawem jakich chorób są szumy uszne?
Szumy uszne nie mają żadnego wpływu na stan słuchu
Nowy "efekt uboczny" szczepień. Pacjenci narzekają na szumy uszne
Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych
Słyszysz szumy w uszach? Przyczyna może być poważniejsza niż myślisz
Szumy uszne definiowane są przez pacjentów jako dz