Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób pielęgnować cerę tłustą z wągrami?

Mam 27 lat i problem z trądzikiem. Nie jest on bardzo widoczny, ale o dużej skali. Cera jest tłusta, wręcz łojotokowa. Główny jej problem to zaskórniki (szczególnie na skrzydełkach nosa) oraz niewielkie nierówności na całej powierzchni twarzy, bardziej na policzkach. Po umyciu (nie myję twarzy mydłem) jest wysuszona, chcę ją nawilżyć, ale bardzo trudno dobrać mi odpowiedni krem. Oczywiście, jej stan zmienia się w ciągu miesiąca, w zależności od tego w jakim momencie cyklu jestem, tuż przed okresem polepsza się, gorzej wygląda po nim. Poza tym mam też problem ze skórą głowy, również szybko się przetłuszcza, mam łojotok. Leczenie dermatologiczne pomaga, ale na jakiś czas. Nie robiłam badań hormonów żeńskich, ale hormony tarczycy są w normie, gdyż odwiedziłam również endokrynologa. Wizyta ta była dwa lata temu. Obecnie nie biorę żadnych leków, dwa miesiące temu stosowałam antykoncepcję doustną (N***) przez trzy miesiące. Przerwałam, ponieważ nie mam na razie potrzeby jej stosowania. Moje pytanie jest następujące: którego lekarza odwiedzić - dermatologa czy endokrynologa oraz jak dbać o tak problematyczną skórę? Pozdrawiam
27 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Witam,

Łojotok wynika często z nadmiaru androgenów, czyli męskich hormonów płciowych w stosunku do hormonów żeńskich. Może być to nadmiar względny, tzn. przy prawidłowych stężeniach androgenów, a obniżonych stężeniach żeńskich hormonów płciowych. Warto wykonać dlatego oznaczenia zarówno jednych, jak i drugich.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy