W jaki sposób wyjść z wagi?

Witam mam problem z odrzywianiem odchudzalam się zdrowo schudłam 20 kg ale 15 znów wróciło przez to że jem bardzo dużo słodyczy i pieczywa . Przeważnie jest tak że w dzień nie jem nic a wieczorem napada mnie glud i strasznie dużo jem w nocy wstaje i jem choć sobie powtarzam że już tego nie będę robić jestem sama nie mam tu takiej osoby żeby mi pomogła ponieważ jestem za granicą . Bardzo bym chciała wyjść z tego i bardzo proszę o pomoc ważę 71 kg przy 160 wzroście
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Czekoladowy mit

Wzrost poziomu cukru we krwi utrudnia walkę z trądzikiem. Najczęściej intensyfikuje objawy. Czy jednak zjedzenie kilku kostek czekolady wpłynie negatywnie na leczenie trądziku?

Dzień dobry,
Najprawdopodobniej główną przyczyną Pani problemów jest okres głodu występujący u Pani w pierwszej połowie dnia. Co ciekawe, to temat, z którym bardzo często spotykam się na wizytach.
Organizm potrzebuje odpowiedniej dawki energii i składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować, a jeśli będziemy je długotrwale ograniczać, zacznie się o nie upominać. Wystąpi wtedy efekt tak zwanego "wilczego głodu". Ciężko jest z nim walczyć i zwykle kończy się objadaniem, które Pani opisała. Prawdopodobnie też poprzednia dieta była zbyt restrykcyjna.

Musi mieć Pani świadomość, że nasz organizm magazynuje tkankę tłuszczową w celu przetrwania i wcale nie lubi się jej szybko pozbywać. Każdy okres głodu natomiast powoduje jeszcze większą potrzebę magazynowania energii w tkance tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje? Lubię opisywać to jako moment polowania.

Proszę sobie wyobrazić, że nasi przodkowie, aby zjeść, musieli upolować jakieś zwierzę. Tropienie zajmowało sporo czasu, a same łowy nie zawsze kończyły się zdobyciem pożywienia. Głód był coraz silniejszy. Aby przetrwać taką sytuację, organizm zwalniał metabolizm i oszczędzał energię. Kiedy już udało się znaleźć pokarm, większość energii, którą dzięki niemu otrzymywano, odkładana była na później (jako tkanka tłuszczowa), bo przecież nie wiadomo, kiedy następnym razem będzie można się najeść. Dzięki temu przetrwaliśmy jako gatunek, jednak aktualnie nasze wspaniałe, stare mechanizmy metaboliczne powodują otyłość i popularny efekt oj-jo.

Zwykle podczas pracy z pacjentami wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, aby wyjść z trudnej sytuacji wieczornego zajadania głodu. :)

Zachęcam do skorzystania z moich usług on-line. Jeśli nie ma Pani dietetyka, do którego mogłaby Pani pójść za granicą, możemy przeprowadzać konsultację przez program Skype lub FaceTime.
Pozdrawiam serdecznie,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/

0

Witam serdecznie,
przyczyną wieczornego i nocnego podjadania jest to że głodzi się Pani w dzień. Zdecydowanie powina Pani jesc regularnie 5 posiłków dziennie a zobaczy Pani że napady głodu miną. Jeżeli w ciągu dnia nie dostarcza Pani odpowiedniej ilości skąldnikó odzywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu to on zacznie sie prędzej cz później ich domagał a Pani będzie odczuwała wielki głód.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje i układam diety online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty