W którym tygodniu USG dopochwowe wykryje ciążę?

Dzień dobry, Chciałabym się dowiedzieć, w którym tygodniu ciąży usg dopochwowe może już potwierdzić ciążę? Czy jest możliwe, że będąc u ginekologa, lekarz nie zauważył jeszcze w czasie usg wczesnej ciąży? Czy jest możliwość, że dopiero w określonym tygodniu ciąża jest na tyle wczesna, że jej nie widać? Wydawało mi się, że USG jest badaniem, która może wykryć ciążę już w bardzo wczesnym etapie i dlatego się dziwię, że ostatnie badanie niczego nie wykryło. Co powinnam wiedzieć o badaniu USG? Czy ciążę można wykryć również bez USG? Jest to w ogóle możliwe na standardowej wizycie u ginekologa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie USG w ciąży robi się "standardowo" w 11-13. tygodniu ciąży. Jednak już w 4-5 tygodniu ciąży możliwe jest uwidocznienie serca płodu przy pomocy badania USG, co potwierdza obecność ciąży. Istnieje taka możliwość, że podczas badania USG nie udało się uwidocznić obecności zarodka, jednak prawdopodobieństwo tego jest raczej małe. Poza tym na obecność ciąży wskazują także zmiany w wielkości i konsystencji macicy - lekarz takie objawy może "wybadać" bez użycia aparatu do USG.

Pozdrawiam!