Wciąganie brzucha w 7. tygodniu ciąży

witam zaszlam w ciaze jestem w 7 tygodniu niestety caly czas wciagam brzuch z powodu mojego przyzwyczajenia gdzie ciagle to robilam przed ciaza czy to jest bezpieczne?

Szanowna Pani, wciąganie brzucha nie jest niebezpieczne. Jest to często spotykane zachowanie, które pełni funkcję obronną. Może nam wydawać się, że wciągnięty brzuch prezentuje się lepiej, ale chodzi tutaj o inną kwestię. Napinanie brzucha sprawia, że blokujemy przeponę i słabiej oddychamy. Dlaczego to robimy? Robimy to po to, aby nie czuć trudnych emocji, nie doświadczać. Tworzymy z własnego ciała tzw. zbroję mięśniową, która ma chronić nas przed tym, co trudne. Osoby, które doświadczają lęku na codzień często prezentują wzorzec oddechowy piersiowy, to znaczy, że oddychają głównie górną częścią ciała, klatką piersiową, a brzuch pozostaje zblokowany. Taki sposób oddychania może prowadzić jednak do zwiększenia napięcia w ciele, większego stresu, gdyż nasze ciało jest wtedy niedotlenione.

Zachęcam Panią do konsultacji u psychoterapeuty. Najlepiej udać się do osoby, która ma doświadczenie w psychosomatoterapii (metody pracy z ciałem, pracy z oddechem). Zachęcam Panią do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl , gdzie znajdzie Pani również adresy specjalistów w Szczecinie.

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej