Wczesne pronienie - leczenie

 Witam! Mam grupę krwi A RH-, a mój mąż B Rh+. Poroniłam w ok. 5-tym tygodniu ciąży i nie miałam podanego immunoglobinum. Czy przy tak wczesnym poronieniu trzeba podawać immunoglobinum. Jeśli tak, a nie miałam go podanego, to co dalej?

Witam serdecznie!
W przypadku występowania niezgodności krwi u obojga partnerów konieczne jest podanie immunoglobuliny anty-D w każdym przypadku ciąży. W zależności od czasu i rodzaju zakończenia ciąży podaje się jednak różną jej ilość.
W przypadku poronienia w pierwszym trymestrze ciąży standardowo podaje się 50µg immunoglobuliny w postaci jednorazowo wykonanej iniekcji. Taka procedura powinna mieć miejsce najpóźniej 72 godziny po poronieniu. Później takie działanie to nie ma już sensu ze względu na wytworzenie się w międzyczasie przeciwciał przeciwko antygenom dziecka.
W obecnej sytuacji nic nie może już Pani zrobić. Należy mieć nadzieję, że dziecko odziedziczyło grupę  Rh po Pani. W innym przypadku w następnej ciąży pojawi się konfikt serologiczny.
Pozdrawiam.