Widoczna zmiana gładkościenna w płacie gruczołowym przysadki mózgowej

Witam, Panie doktorze w płacie gruczołowym przysadki mózgowej po str lewej brzeżnie widoczna zmiana gładkościenna 3.5 x 4.5 mm o podwyższonym sygnale 2 T2, obniżonym w T1, ulega wzmocnieniu po podaniu Gadovist. Zmiana nie wykazuje torbieli, ulega wczesnemu dość intensywn. pierścieniowatemu wzmocnieniu-nietypowe dla mikrogruczolaka. Przysadka niepowiększona, wysok do 6-7 mm. Tylny płat typowo hyperintens dla T1. Lejek położ. pośrodk. o prawidł szerok, pajęczyn. nn II prawidł- mam sie bać?Renata

Szanowna Pani,

Zmiana wymaga diagnostyki hormonalnej. Należy oznaczyć panel przysadkowy i skontaktować się z neurochirurgiem. Jeśli nie będzie wskazań do interwencji neurochirurgicznej, to powinna Pani wykonać kontrolne MRI za ok. 6 miesięcy celem oceny, czy zmiana się nie powiększa. Jeśli okazałaby się aktywna hormonalnie, to zaleca się usunięcie zmiany (dostęp przez nos- przez zatokę klinową). Jedynym wyjątkiem jest prolactinoma, które leczy się farmakologicznie. Wszystko zależy od wyników badań. Neurochirurg powinien obejrzeć płytkę z wynikiem, a nie opierać się tylko na opisie badania.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz