Witaj Michale,
trudno mi jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co powoduje u Ciebie tycie. Na pewno bardzo pomocny byłby dziennik żywienia - zachęcam Cię, abyś przez kilka dni (zarówno dni kiedy jesteś w szkole oraz dni, kiedy masz wolne) zapisał wszystko, co i ile wkładasz do ust, ważna jest także godzina.
Porównaj to następnie z podstawowymi zasadami racjonalnego odżywiania:
1. regularność posiłków - należy jeść często, a mało. Najlepiej 5 posiłków dziennie, co 3 godziny, codziennie o tych samych porach. Koniecznie trzeba jadać śniadania, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Ważne jest, żeby nie podjadać.
2. wybór produktów zgodny z piramidą zdrowego żywienia (link do piramidy w załączeniu http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, czy z produktów zbożowych, które są podstawą piramidy, wybierasz tylko te z pełnego ziarna np. naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana i pęczak, ciemne makarony, ryż naturalny. Warzywa - do każdego posiłku, owoce - nie więcej niż 300 g (czyli np. 2 średnie jabłka), produkty mleczne - o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby, warzywa strączkowe, oleje roślinne i masło - w niewielkich ilościach.
3. eliminacja produktów tuczących i / lub o niskiej wartości odżywczej - fast food, słodycze (trzeba je wyeliminować, a nie ograniczyć), pieczywo cukiernicze np. drożdżówki, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, solone orzeszki), produkty z białej mąki (białe pieczywo, biały makaron, naleśniki, pierogi), biały ryz. Należy ograniczyć także warzywa o wysokim indeksie glikemicznym (gotowana marchewka, gotowane buraki, ziemniaki, kukurydza). Bezwzględnie należy zrezygnować z słodzonych napojów gazowanych.
4. picie minimum 1,5 - 2 l wody
5. Bycie aktywnym fizycznie - w Twoim wieku zaleca się, aby przez minimum 1 godzinę dziennie być w ruchu. Wybierz ruch, który lubisz - szybki marsz, bieganie, pływanie, taniec, siłownia itd.
6. Ważne jest tez, aby dobrze się wysypiać.
Porównaj to co zobaczysz w swoim dzienniku żywienia z ww. zasadami. Wybierz punkty do poprawy i wprowadzaj je w życie.
Bardzo ważne jest także, abyś nie jadł ani za dużo ani za mało. Zbyt mało oznacza spowolnienie metabolizmu, co jest bardzo niekorzystne.
A co do efektów to na pewno musisz uzbroić się w cierpliwość - wg badań najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy (bo długotrwały) jest pozbywanie się ok. 0,5 kg do max. 1 kg zbędnego tłuszczu tygodniowo. Najlepiej jest wprowadzić zmiany na stałe (a nie być chwilowo na diecie), a efekty na pewno pojawią się.
Jeszcze nt. słodyczy - na pewno "ochota na słodycze" zmniejszy się jeżeli:
a. będziesz jadł regularnie / nie będziesz opuszczał posiłków
b. będziesz jadł wystarczająca ilość produktów zbożowych z pełnego przemiału
Oczywiście na zmianę też musisz poczekać, Twój organizm musi się przyzwyczaić do nowego stylu odżywiania. Ważne, żebyś się nie zniechęcał.
Jeżeli jednak po 2-3 miesiącach odżywiania się prawidłowo (według wyżej wymienionych zasad) Twoja waga nie spadnie koniecznie wybierz się do specjalisty, który bardzo szczegółowo przeanalizuje Twój problem.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mam zrobić żeby schudnąć? pomocy! – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Mam 11 lat i chcę schudnąć, ale jak? – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Co mam zrobić żeby troszkę schudnąć? – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Jak moge szybko schudnąć? Pierwszy raz – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Mam 13 lat i chcę schudnąć. Jak to zrobić? – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Jak mam schudnąć kilka kg? – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Jak schudnąć - mam 9 lat – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Jak schudnąć? Co mam dalej robić? – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Chce schudnąć! Proszę o jakąś dietę – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- 166 cm i 75 kg co robić? Pomocy! – odpowiada Agnieszka Kuczewska
artykuły
Otyłość i nadwaga zabijają Polaków. Przez lata ignorowaliśmy ten problem
- Otyłość w Polsce jest katastrofą zdrowotną -
Mniej smalcu, więcej oliwy z oliwek. Jak zmieniło się nasze podejście do przyjemności z jedzenia?
Częściej sięgamy dziś po pieczywo pełnoziarnis
Poznaj wskazane i niewskazane produkty przy cukrzycy
Ryba w panierce Rodzaj i ilość spożywanej żywności