Wiem, że mam olbrzymią nadwagę, ale chcę schudnąć. Jak mogę to zrobić?

Witam, mam 15 lat. Mierzę niewiele ponad 160 cm przy masie 67 kg. Wiem, że mam olbrzymią nadwagę! Już wcześniej stosowałam diety (dostałam jadłospisy od lekarza), lecz niestety bez efektu. Zrzuciłam kilka kilo, pojawiał się efekt jojo. Od czasu do czasu biegam lub skaczę na skakance... Wiem, że dziewczęta w moim wieku mają duże skłonności do tycia. Nie wiem, co mam robić? Chciałabym zrzucić chociaż te 7 kg. Wstaję wcześnie i z rana piję wyłącznie herbatę lub lekką kawę (wiem, że to niezdrowe). W szkole zjem niekiedy jakąś bułkę lub owoc. W domu spożywam obiad. Wcześniej rodzice gotowali mi oddzielnie, lecz ze względu na pracę nie jest to do końca możliwe. Kolację jadam przed 18. Później staram się nie spożywać więcej posiłków. Niekiedy dojadam pomiędzy posiłkami. Byłam na badaniach, niby wszystko jest w porządku... Jest dla mnie jakaś możliwa pomoc?

Witam,

Twoim podstawowym błędem jest nieregularne spożywanie posiłków, które spowalnia metabolizm i powoduje gromadzenie się tkanki tłuszczowej.

Twoja masa ciała świadczy o znacznej nadwadze, dlatego powinnaś zacząć dbać o swój styl życia. Obecnie coraz częściej młodzież w Twoim wieku cierpi na nadmiar masy ciała, co jest bardzo niekorzystne dla ich zdrowi w chwili obecnej i w przyszłości.

Jednak mimo to, jesteś w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Moja rada jest taka, aby udać się do specjalisty dietetyka, który ułoży dla Ciebie odpowiedni program żywieniowy, pomoże uporać się z nadwagą i nauczy jak zdrowo się odżywiać. Odchudzanie na własną rękę nie jest korzystne. Możesz jednak już od dziś zacząć zdrowo się odżywiać.

Podałaś za mało informacji dotyczących Twojego jadłospisu, ale powinnaś zapoznać się z kilkoma wskazówkami.
Powinnaś unikać:
- słodyczy, cukierków;
- wody smakowej, napojów gazowanych, napojów słodzonych, nektarów;
- serków topionych i typu fromage, które mają bardzo dużo tłuszczu (zastąp je serem twarogowym chudym i półtłustym, sporadycznie żółtym, serem feta light, serkami wiejskimi light);
- jogurtów owocowych (zastąp je naturalnymi z dodatkiem świeżych owoców);
- bułek i pieczywa pszennego białego (zastąp go pieczywem pełnoziarnistym lub graham);
- produktów smażonych i w panierce (jedz mięso gotowane, pieczone czy duszone bez obsmażania).

Dodatkowo:
- Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny - 3 duże i 2 małe posiłki (nie więcej);
- Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej;
- Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami;
- Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki;
- Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Zdrowe odżywienie musi być poparte aktywnością fizyczną. Codziennie bądź aktywna minimum 30 minut. Wsiądź na rower, pobiegaj czy zapisz się na zajęcia dodatkowe. Polecam również basen. W domu ćwicz razem z nami. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia

Pozdrawiam