Czym jest konizacja chirurgiczna szyjki macicy?

Witam! Mam pytanie, co to jest D-TOT i konizacja chirurgiczna szyjki macicy. I czy po zabiegu będę mogła zajść w ciążę? Wspomnę tylko, iż kilkakrotnie ją straciłam w I trymestrze, raz obumarła w z 5/6 miesiąc. Proszę napisać mi co to jest i na czym polega. Lekarz zapytał tylko, czy mam dzieci, jaka wyszła ostatnia cytologia, więc cytologia jak mnie pamięć nie zawodzi to była II stopnia, ale to nie wszystko, mam też nieregularne miesiączki, czasem nie mam 2 miesiące a czasem 2 razy w miesiącu i mam tylko 33 lata. Proszę napiszcie co mam o tym myśleć i czy iść na ten zabieg, bo termin mam na wtorek. A jeszcze jedno, mam wypadającą szyjkę macicy.

Witam serdecznie! Operacja D-tOT jest metodą leczenia zaburzeń statyki narządów płciowych i wysiłkowego nietrzymania moczu. Polega ono na założeniu taśmy polipropylenowej przez otwory zasłonione, mającej na celu uniesienie narządów miednicy mniejszej ku górze i zniesieniu dokuczliwych dolegliwości. Konizacja szyjki macicy jest z kolei zabiegiem polegającym na stożkowym usunięciu części szyjki macicy wraz z odpowiednimi odcinkami kanału szyjki. Wskazaniem do jego wykonania jest nieprawidłowy wynik cytologii oraz kolposkopii. Grupa II cytologii sugeruje stan zapalny i wymaga leczenia farmakologicznego. Dopiero grupa III (lub stale utrzymująca się grupa II w co najmniej 2 kolejnych badaniach) jest wskazaniem do kolposkopii, dopiero której nieprawidłowy wynik kwalifikuje do wykonania konizacji. Zabieg ten choć prosty niesie za sobą ryzyko wystąpienia trudności z utrzymaniem ciąży. Jest to szczególnie istotne powikłanie u młodych kobiet planujących ciążę. W obecnej sytuacji wydaje się, że powinna się Pani umówić na ponowną konsultację do swojego lekarza prowadzącego z prośbą o przedstawienie Pani stanu zdrowia i wskazań do leczenia. Pozdrawiam