Białe serkowate upławy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od pięciu miesięcy stosuję antykoncepcję hormonalną, biorę yasminelle. Są to moje pierwsze takie tabletki. Przez pierwszy miesiąc miałam plamienia i krwawienia. Z każdym kolejnym miesiącem one malały. Żadnych innych skutków ubocznych zażywania tych tabletek nie miałam. Ostatniego miesiąca dostałam wcześniej okres, mimo że zostały mi jeszcze 3 tabletki do końca opakowania. W przeciągu tego czasu trochę stresu miałam i zmieniłam klimat. Teraz niepokoją mnie białe upławy, które wydostają się z pochwy głównie po stosunku i oddaniu moczu. Żadnego świądu czy pieczenia nie mam, upławy nie maja konsystencji serkowatej, boli mnie trochę brzuch. Chciałam się dowiedzieć, czy to coś groźnego, czy może być spowodowane zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych i co powinnam zrobić. Pozdrawiam

Witam! Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych pochwy. W związku z tym opisane objawy wymagają wykluczenia tych stanów. Czasami infekcje grzybicze przebiegają skąpoobjawowo, w związku z tym dopiero dokładne badanie ginekologiczne oraz mykologiczne wykrywają infekcję. Warto zwrócić uwagę również na to czy u partnera występują jakiekolwiek objawy. Zachęcam do wizyty u ginekologa. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej warto wykonywać regularnie raz 6-12 miesięcy pakiet podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia krwi, transaminazy, układ krzepnięcia, D-dimery). Pozdrawiam serdecznie!