Czy wystąpiła owulacja mimo przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Biorę od 2 i pół roku Yasminelle. Ostatnie 2 miesiące nie robiłam przerwy i nie jestem w ciąży. Pod koniec 3 blistra, tj. na 5 dni przed końcem 3 blistra zaczęłam plamić, krwawić, ale nie jak podczas miesiączki i miałam boleści podbrzusza. Nie brałam żadnych innych leków oprócz antykoncepcji. Zastanawia mnie co jest spowodowane tym krwawieniem, skoro od poczatku brania Yasminelle (prawie 3 lata) nie miałam żadnych ubocznych objawów i tabletki brałam regularnie i o żadnej nie zapomniałam. Ostatnio trochę ćwiczyłam intensywnie jazdę na rolkach, w tym i mięśnie brzucha, ale nie uważam, aby to było przyczyną krwawienia. Czy jest możliwe, aby w takim wypadku nastąpiła owulacja, skoro wszystkie tabletki brałam regularnie? Czy nadal jestem chroniona? Lekarz przepisał mi Yadine, sugerując że organizm mógł się już przyzwyczaić do takiej dawki hormonów. Yadine zaczęłam brać od razu po skończeniu blistra Yasminelle bez robienia 7-dniowej przerwy. Czy wszystko zrobiłam dobrze? Zaznaczam, że nie palę i nie piję wiele alkoholu.

Witam! W treść zapytania wkradły się pewne niejasności. W pierwszej części pisze Pani, iż od ponad dwóch lat przyjmuje preparat Yasminelle i nigdy nie występowały po nim żadne działania niepożądane, po czym niżej wspomina Pani, iż zamieniła tabletki na inne (najprawdopodobniej miało to miejsce w ostatnim miesiącu). Niedomówienie to niestety zakłóca dokładną analizę Pani sytuacji. Plamienia międzymiesiączkowe mogą mieć wiele przyczyn. W Pani przypadku najbardziej prawdopodobne są dwie. Pierwsza to wynik nieprzerwanego przyjmowania tabletek od 3 miesięcy bez wykonywania zalecanych przerw. Druga to działanie niepożądane nowego preparatu. Plamienia są stosunkowo często obserwowanym działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych w pierwszych 3 miesiącach ich stosowania. Oczywiście nie można wykluczyć innych przyczyn dolegliwości, takich jak infekcja, nadżerka itp. Jeżeli wszystkie tabletki przyjmowała Pani regularnie, a w międzyczasie nie dochodziło do działania czynników mogących osłabić skuteczność preparatu (ostre biegunki, wymioty, przyjmowanie niektórych leków) to ich działanie zostało zachowane. Tym samym w minionym okresie nie doszło do owulacji. Pozdrawiam